پردیس کلینیک
دسته‌بندی نشده
وسوسه مواد مخدر - پردیس کلینیک

ترک تریاک

ترک تریاک با کمترین عوارض چگونه ممکن است؟ چالش‌های اصلی در ترک این ماده مخدر چیست؟ برای پاسخ به این سوالات در ادامه همراه ما باشید.

تریاک از انواع مواد مخدر است که وابستگی جسمانی و روانی زیادی در فرد مصرف کننده ایجاد می‌کند. ترک تریاک با آشفتگی و دردهای مختلف جسمانی همراه است و همین مورد مشکلات بسیاری را برای فرد ایجاد می‌کند. همچنین، مشکلات روانی نیز باعث مصرف مجدد تریاک بعد از مرکز بستری ترک اعتیاد  آن خواهد شد. به همین دلیل تلاش برای کاهش بار روانی اعتیاد به تریاک بسیار مهم است تا فرد بتواند مراحل ترک آن را تکمیل کند.

با بهره بردن از سبک زندگی سالم و حمایت خانواده می‌توان فرآیند درمان را آسان کرد. در ادامه به صورت کامل درباره روش‌های ترک تریاک خواهیم پرداخت.

بنر- تماس- با -ما -پردیس - کلینیک

تریاک چیست؟

تریاک جزء قدیمی ترین و شناخته شده ترین مواد مخدر است که افراد زیادی در دنیا این ماده مخدر را مصرف می‌کنند. تریاک از از گیاه خشخاش به دست می‌آید و بیشترین میزان کشت آن مربوط به کشور افغانستان است.

مورفین و کدئین آلکالوئیدهای فعال موجود در ماده مخدر تریاک هستند که باعث ایجاد احساس سرخوشی می‌شوند. مورفین ماده تشکیل دهنده‌ای است که مشکلات بسیاری را برای مصرف کننده به وجود می‌آورد. دو گرم تریاک در حدود 120 تا 250 میلی‌گرم مورفین دارد و دریافت این مقدار مورفین می‌تواند منجر به مرگ فرد شود.

تریاک قهوه‌ای یا سیاه رنگ بوده و شبیه به قیر است. این ماده مخدر را در قالب خشت‌های کوچک قرار داده و زیر نور آفتاب خشک می‌کنند. تریاک را در این مرحله می‌توان دود کرد و یا مواد مخدر دیگری مثل هروئین از آن استخراج کرد. از آن جایی که هروئین حجم کمتری دارد و قاچاق آن ساده تر است، اغلب تریاک را به هروئین تبدیل می‌کنند. تریاک بوی تندی دارد و شبیه بوی ادرار یا آمونیاک است. هنگامی که این ماده مخدر سوزانده می‌شود، بوی آن شبیه بویی است که از سوزاندن چسب‌های دوقلو ایجاد می‌شود.
تریاک را می‌توان به یکی از سه روش تدخین، تزریق کردن و یا خوردن مصرف کرد. تدخین تریاک با استفاده از وسیله‌ای به نام وافور یا سیخ و سنجاق، انجام می‌شود. میزان مصرف تریاک در مصرف کنندگانی که آن را در چای حل می‌کنند، نسبت به دیگر روش‌ها بالاتر است.

ترک تریاک

فرق مصرف کنندگان در کشور ما با دیگر کشور‌های دنیا این است که در جهان مواد مخدر صنعتی طرفداران قابل توجهی دارند. اما در ایران رایج ترین ماده مخدر تریاک است و در حدود 65 درصد معتادان در ایران تریاک مصرف می‌کنند

ترک - تریاک - پردیس - کلینیک

تریاک یک ماده مخدر اعتیادآور است و حدود دوازده درصد آن را مورفین تشکیل داده است. برخی افراد از تریاک برای تسکین دردهای جسمانی خود استفاده می‌کنند.

این تفکر که تریاک برای درمان بسیاری از امراض مناسب است، سال‌های سال است که در ایران نسل به نسل منتقل شده است. وابستگی به تریاک را می‌توان به باور‌های خرافی درباره تاثیر درمانی این ماده مخدر، عوامل اجتماعی، فقر و اختلالات شخصیتی ارتباط داد.

به دلیل مشکلاتی که در روند ترک تریاک در بدن ایجاد می‌شود، انتخاب روش درمان از حساسیت بالایی برخوردار است. لازم است ترک تریاک تحت نظر بهترین پزشکان و متخصصان ترک اعتیاد انجام شود تا فرآیند ترک بدون بازگشت با موفقیت صورت گیرد.

در صورتی که مصرف کننده قصد ترک تریاک را دارد، باید به کلینیک‌های تخصصی ترک اعتیاد مراجعه کند. چرا که روش انتخابی برای ترک تریاک بر اساس شرایط جسمانی و روانی فرد، متفاوت است.

ترک تریاک – ترک تریاک – ترک تریاک – ترک تریاک – ترک تریاک – ترک تریاک – ترک تریاک – ترک تریاک – ترک تریاک – ترک تریاک – ترک تریاک – ترک تریاک

شیره چیست؟

شیره‌ یکی از مشتقات اعتیادآور گیاه خشخاش است. مصرف شیره باعث افزایش فشار خون، تپش قلب، سرگیجه و بسیاری عوارض دیگر می‌شود. شیره نسبت به تریاک تاثیرات بیشتر و جدی تری بر بدن گذاشته و عوارض شدیدتری به‌ همراه دارد. به همین خاطر ترک شیره از ترک تریاک سخت تر است.

مرغوب‌ترین نوع شیره از ترکیب سوخته تریاک و تریاک با نسبت 3 به 1 با آب و جوشاندن آن به‌دست می‌آید. شیره شامل ترکیبات محلول در آب تریاک است. به همین خاطر میزان مورفین و کدئین در شیره بسیار بیشتر از تریاک است. این مورد باعث می‌شود، مصرف شیره با عوارض و نشئگی بیشتری از تریاک همراه باشد. اعتیاد به شیره چندین برابر بیشتر از اعتیاد به تریاک خطرناک است.

به‌ دلیل عوارض ناشی از مصرف شیره، افراد بیشتر در حالت درازکش و نشسته این ماده مخدر را مصرف می‌کنند. معمولا استفاده از چایی نبات به همراه شیره رایج است و روش مصرف شیره هم مانند تریاک است. این مخدر به‌دلیل داشتن مورفین، سه روز در خون باقی می‌ماند. بر اساس ‌روش مصرف، در فاصله 5 الی 20 دقیقه پس از استفاده، آثار نشئگی در مصرف کننده دیده می‌شود. آثار مصرف شیره 6 تا 8 ساعت ماندگار بوده و سپس علائم خماری نشان داده می‌شوند.

ترک - تریاک - پردیس - کلینیک

ترک شیره

ترک شیره از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که اعتیاد به این ماده مخدر اثرات خود را در دراز مدت نشان می‌دهد. فرد در ابتدای مصرف می‌تواند به ‌خوبی علائم اعتیاد به شیره را پنهان کند. اما در طولانی مدت عوارض مضرف شیره خود را نشان می‌دهند.
بهتر است هر چه زودتر برای ترک شیره اقدام کنید، چرا که اعتیاد به آن می‌تواند باعث اوردوز و عوارض مختلف شود. در صورت تشخیص اعتیاد به شیره در نزدیکان‌تان بهتر است با آن‌ها صحبت کرده و از آ‌ن‌ها بخواهید مراحل ترک را شروع کند. باید بدانید که برداشتن اولین قدم از سوی فرد مصرف کننده برای ترک شیره، سخت‌ترین مرحله درمان است. توصیه می‌شود برای شروع ترک شیره از یک روان پزشک کمک گرفته و فرد مصرف کننده را راضی به ترک کنید.

ترک شیره – ترک شیره – ترک شیره – ترک شیره – ترک شیره – ترک شیره – ترک شیره – ترک شیره – ترک شیره – ترک شیره – ترک شیره

ترک - تریاک - پردیس - کلینیک

تفاوت شیره و تریاک در چیست؟

درست است که شیره یکی از مشتقات تریاک به حساب می‌آید. اما این دو ماده تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند که در ادامه به آن‌ها پرداخته‌ایم.

 • درصد مورفین و میزان تاثیرات شیره بیش تر از تریاک است.
 • شیره ارزان‌ قیمت تر از تریاک است.
 • رنگ شیره قهوه‌ای است، اما تریاک مرغوب رنگ روشنی دارد.
 • ظاهر شیره نرم و چرمی است، اما تریاک به‌صورت تکه‌ای تولید می‌شود.

ترک شیره تریاک با کمترین عوارض

راه‌های زیادی برای ترک شیره وجود دارد که اکثر این روش‌ها با راه‌های ترک تریاک مشابه یکدیگر هستند. در ادامه به بررسی انواع روش‌های ترک شیره خواهیم پرداخت.

 1. ترک خانگی: یکی از روش‌های ترک شیره، انجام مراحل درمان در خانه است. اما روش‌هایی مانند در خانه زندانی کردن، تنبیه بدنی و… هیچ ‌کدام به ترک شیره ‌تنها کمک نمی‌کند. هر روش درمانی برای ترک شیره باید دارای برنامه باشد تا مفید واقع شود.
 2. ترک شیره به شیوه سنتی: ترک شیره به روش سنتی، نیاز به زمان دارد. فرد باید به مرور میزان مصرف را کاهش دهد تا به صفر برسد. به ‌دلیل عدم توجه به ترک وابستگی روانی به شیره در روش‌ سنتی، احتمال بازگشت اعتیاد فرد بالا است.
 3. دارو درمانی: یکی دیگر از روش‌های موجود برای ترک شیره، استفاده از داروی بوپرنورفین است. این دارو برای مقابله با علائم ترک ساخته شده است. همچنین از متادون و اکسی کادون نیز با دوز تجویزی پزشک برای مشاوره ترک اعتیاد به شیره تریاک استفاده می‌شود. متادون با اتصال به گیرنده‌های مواد مخدر در بدن، نشانه‌های ترک را کاهش می‌دهند.
 • ترک تریاک و شیره به روش سم زدایی: سم‌ زدایی اولین قدم پاک سازی بدن از موا مخدر و مدیریت علائم ترک تریاک و شیره است. سم زدایی روشی مدرن و موثر برای ترک اعتیاد به تریاک محسوب می‌شود. در این روش با استفاده از داروهای آنتاگونیست، درمان فرد مصرف کننده آغاز می‌شود.
ترک - تریاک - پردیس - کلینیک
 • ترک تریاک و شیره در مراکز ترک اعتیاد: هر فرد بسته به میزان مصرف، نوع خاصی از درمان را لازم دارد. در کلینیک‌های درمانی ترک اعتیاد مجموعه‌ای از خدمات با رعایت شرایط و مطابق با خواست بیمار در اختیارش قرار داده می‌شود. تنها افرادی که اعتیاد شدید دارند، برای ترک تریاک و شیره نیاز به بستری در کلینیک دارند.
 • ترک شیره با اسپند: یکی از روش‌های نادرست برای ترک شیره در طب سنتی، استفاده از اسپند یا خوردن دانه‌های آن است. بر اساس تحقیقات انجام شده، این کار هیچ نتیجه‌ای در ترک اعتیاد فرد ندارد. با این روش فرد مصرف کننده تنها دچار نوعی تلقین کاذب می‌شود که مدتی شیره را کنار بگذارد.

برای ترک تریاک و شیره چه باید کرد؟

علائم خماری تریاک و شیره بسیار شدید است. بنابراین فرد مصرف کننده باید تحت نظر روان پزشک، پزشک عمومی و گروه مراقبتی باشد و در کلینیک بستری شود. در بهترین کلینیک‌های ترک اعتیاد تهران با رژیم غذایی مناسب، ورزش و مراقبت پزشکی فرد با موفقیت می‌تواند اعتیاد خود را درمان کند.

ترک - تریاک - پردیس - کلینیک

ترک تریاک و شیره بدون درد و خماری

مواد قلیایی موجود در تریاک، بعد از ورود به بدن فرد مصرف کننده، 24 الی 48 ساعت در بدن شخص باقی می‌مانند. این مورد باعث بروز خسارت‌های جبران ناپذیری بر سیستم دفاعی فرد می‌شود. مصرف تریاک می‌تواند به سرعت اعتیاد جسمانی و روانی در فرد ایجاد کند. باید بدانید که ترک تریاک مستلزم دریافت خدمات روانشناسی و روان پزشکی برای جلوگیری از مصرف مجدد این ماده مخدر است.

از آن جایی که تریاک و شیره خاصیت مسکن و ضد درد دارند، ترک الکل غیراصولی آن‌ها با درد و خماری شدیدی همراه است. به همین خاطر است که پیشنهاد می‌شود برای ترک تریاک به کلینیک‌های معتبر مراجعه کنید. در این حالت، تمامی مراحل ترک تریاک و شیره تحت نظر مشاورین و متخصصین بدون هیچ گونه درد و خماری انجام می‌شود.

همچنین نمی‌‌خواهند اطرافیان از اعتیاد آن ‌ها باخبر شوند و ترک تریاک در منزل را بهتر می‌دانند. درست است که ترک تریاک نسبت به سایر مواد مخدر راحت ‌تر است، اما نباید از روش ‌های غیر اصولی استفاده کرد. ترک تریاک در منزل نیز باید تحت نظر یک فرد متخصص و پزشک صورت گیرد.

ترک - تریاک - پردیس - کلینیک

داروی تسکین درد خماری تریاک

برای تسکین درد خماری تریاک بهتر است دارو مصرف نکنید. چرا که از متداول ترین علائم ترک اعتیاد  این ماده مخدر، بروز دردهای عضلانی است. برای کنترل آن دوش آب گرم و استراحت گزینه‌های مناسبی هستند که می‌توانند شدت درد را به حداقل برسانند. همچنین مصرف دمنوش‌های گیاهی مانند دم کرده زرشک، بابونه یا نوشیدن آب گوجه ‌فرنگی بسیار موثر هستند.

عوارض تریاک

عوارض تریاک یکی از دلایلی است که فرد مصرف کننده را برای ترک این ماده مخدر مجاب می‌کند. ترک تریاک باعث دردهای جسمانی زیادی می‌شود و گاهی در سطح روانی هم مشکلاتی را پدید می‌آورد. برخی از عوارض ترک تریاک که در فرد پس از قطع مصرف بروز می‌کند، به شرح زیر است:

 • تعریق زیاد
 • بی قراری و بی تابی
 • دردهای عضلانی و درد مفاصل
 • بروز حملات هیجانی
 • احساس سرما و لرزش بدن
 • بی‌حوصلگی و خستگی
 • پرخاشگری و تغییرات در خلق و خو

بسیاری از مواقع تحمل عوارض ترک تریاک برای بیمار ممکن نیست و شخص مجددا به سمت مصرف آن جذب شود. یکی از مهم ترین وظایف روان پزشک ترک اعتیاد در کلینیک‌ها، کنترل درد و عوارض ناشی از ترک تریاک است. 

عوارض تریاک – عوارض تریاک – عوارض تریاک – عوارض تریاک – عوارض تریاک – عوارض تریاک – عوارض تریاک – عوارض تریاک – عوارض تریاک

ترک - تریاک - پردیس - کلینیک

 چالش اصلی در ترک تریاک چیست؟

فرد مصرف کننده در زمان ترک تریاک با سه چالش بزرگ روبه رو می‌شود که در زیر به آن‌ها پرداخته‌ایم:
1. چالش اول در ترک تریاک و شیره، خماری است. خماری حالت‌هایی مانند درد در بدن، تعریق شدید، ضربان قلب بالا و بی‌قراری را شامل می‌شود.
2. چالش دیگر در ترک تریاک، بی‌تابی فرد برای مصرف دوباره این مواد مخدر است.
3. چالش سوم بعد از سم ‌زدایی در ترک تریاک اتفاق می‌افتد. فرد در این زمان باید بتواند مراقبت‌های لازم را به عمل بیاورد تا دچار لغزش نشود.

علائم ترک اعتیاد به تریاک

کنار گذاشتن تریاک معمولا با درد جسمانی همراه است. علاوه بر این ترک تریاک فشارهای روانی را نیز به فرد وارد می‌کند و منجر به مشکلات مختلفی می‌شود. از جمله مهمترین علائم  جسمی و روانی ترک تریاک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لرزش و سردرد
 • احساس نگرانی
 • اضطراب و بی قراری
 • مشکلات گوارشی
 • پرخاشگری

خلاصه مطلب

از اقدامات مهمی که روانشناس در طول جلسات درمانی انجام می‌دهد، مصاحبه انگیزشی در آغاز مراحل ترک تریاک است. همچنین لازم است به راهکارهایی عملی برای مواجهه با وسوسه‌های مصرف و اقداماتی برای پیشگیری اشاره شود.

ترک تریاک و شیره فرایندی پیچیده است و به همکاری کل خانواده نیاز دارد. نقش خانواده در ترک تریاک بسیار مهم است و فرایند ترک را آسان می‌کند و در میزان موفقیت فرد نقش بسزایی دارد. برای افزایش حمایت‌های خانوادگی، باید جلسات مشاوره رایگان ترک اعتیاد خانواده‌ درمانی و کلاس‌های آموزشی برای خانواده‌ها برگزار ‌شود.

کلینیک ترک اعتیاد پردیس با ارائه خدمات روانشناسی و درمانی، در کنار مصرف کنندگان تریاک است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات این مجموعه می‌توانید با متخصصان کلینیک ترک اعتیاد پردیس تماس حاصل کنید.

سوالات متداول ترک تریاک

تریاک جزء قدیمی ترین و شناخته شده ترین مواد مخدر است که افراد زیادی در دنیا این ماده مخدر را مصرف می‌کنند. تریاک از از گیاه خشخاش به دست می‌آید و بیشترین میزان کشت آن مربوط به کشور افغانستان است.

مورفین و کدئین آلکالوئیدهای فعال موجود در ماده مخدر تریاک هستند که باعث ایجاد احساس سرخوشی می‌شوند. مورفین ماده تشکیل دهنده‌ای است که مشکلات بسیاری را برای مصرف کننده به وجود می‌آورد. دو گرم تریاک در حدود 120 تا 250 میلی‌گرم مورفین دارد و دریافت این مقدار مورفین می‌تواند منجر به مرگ فرد شود.

شیره‌ یکی از مشتقات اعتیادآور گیاه خشخاش است. مصرف شیره باعث افزایش فشار خون، تپش قلب، سرگیجه و بسیاری عوارض دیگر می‌شود. شیره نسبت به تریاک تاثیرات بیشتر و جدی تری بر بدن گذاشته و عوارض شدیدتری به‌ همراه دارد. به همین خاطر ترک شیره از ترک تریاک سخت تر است.

علائم خماری تریاک و شیره بسیار شدید است. بنابراین فرد مصرف کننده باید تحت نظر روان پزشک، پزشک عمومی و گروه مراقبتی باشد و در کلینیک بستری شود. در کلینیک‌های ترک اعتیاد با رژیم غذایی مناسب، ورزش و مراقبت پزشکی فرد با موفقیت می‌تواند اعتیاد خود را درمان کند.

نویسنده

کلینیک پردیس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پشتیبانی سایت