دسته‌بندی نشده مقالات
ترک - متادون - پردیس کلینیک

ترک متادون

تیترهای مطالب این صفحه :

متادون یک داروی اعتیاد آور است که مصرف بلند مدت آن و غیر اصولی آن برای افراد اعتیاد شدیدی ایجاد می کند. به همین خاطر افرادی که اقدام به مصرف متادون کرده اند، می بایست در سریع ترین زمان ممکن برای کاهش عوارض مصرف این دارو، اقدام به ترک متادون کنند. متادون یک داروی شیمیایی است که برای کاهش درد تجویز می شود. تجویز این دارو توسط پزشکان رایج است و با توجه به دز مصرفی که پزشک توصیه می کند، هیچ اعتیادی در بدن ایجاد نمی شود؛ اما به هر حال اگر دز مصرفی متادون افزایش پیدا کند، فرد به شدت به متادون معتاد خواهد شد و باید با یک روش اصولی اقدام به ترک متادون کند. روش های مختلفی برای ترک متادون وجود دارد که در ادامه قصد داریم شما را با آن ها آشنا کنیم.( برای مطالعه بیشتر درباره مشاوره ترک اعتیاد

ترک - متادون - پردیس کلینیک
تجربه ترکِ متادون

تجربه ترک متادون

بسیاری از افرادی که اقدام به ترک متادون کرده اند، در ابتدا بر این باور نبوده اند که متادون یک داروی اعتیاد آور است. بعضی از افراد هم برای کاهش دردهای در حین ترک اعتیاد خود اقدام به مصرف متادون کرده اند؛ غافل از اینکه خود متادون هم دارویی است که مانند مواد مخدر در بدن ما انسان ها اعتیاد شدیدی ایجاد می کند.

خوشبختانه، افرادی که تجربه ترک متادون دارند، از ترک کردن این دارو راضی  هستند؛ چرا که عوارض شدیدی که مصرف خود متادون ایجاد می کند، کمتر از عوارضی است که ممکن است بعد از ترکِ مِتادون پیش بیاید.

روش های ترکِ متادون

روش های مختلفی برای ترک کردن متادون وجود دارد که بعضی از آن ها اصولی و بعضی از آن ها غیر اصولی  هستند. در ادامه شما را با دو روش اصلی ترکِ مِتادون آشنا می کنیم.

 • ترکِ مِتادون در خانه: یکی از روش هایی که می توان با کمک آن متادون را ترک کرد، قطع مصرف متادون است. بعضی از افراد سعی دارند که مصرف متادون را در خانه های خودشان محدود کنند تا کم کم به ترک متادون برسند؛ اما متاسفانه با توجه به عوارضی که ترک غیر اصولی متادون ایجاد می کند، همواره توصیه می شود که افراد در خانه و بدون نظر پزشک اقدام به ترک کردن متادون نکنند. بنابراین، ترک متادون در خانه جزء روش های غیر اصولی به شمار می رود.
 • ترکِ مِتادون در کمپ های ترک اعتیاد: دومین و شاید بهترین روشی که برای ترک متادون وجود دارد این است که افراد به یکی از کمپ های ترک اعتیاد مراجعه کنند و مراحل ترک متادون خود را زیر نظر پزشک و روانپزشک انجام دهند. در کلینیک های ترک اعتیاد دو روش برای ترک اصولی متادون وجود دارد. اولین روش برای افرادی است که دز مصرفی کمتری از متادون داشته اند. در این افراد می توان با روش سم زدایی فوق سریع و در یک مدت زمان کوتاهی به فرد مصرف کننده کمک کرد تا متادون را ترک کند.

روش دیگری که در کلینیک های ترک اعتیاد مورد استفاده قرار می گیرد، سم زدایی تدریجی است. این روش برای افرادی مورد استفاده قرار می گیرد که سن بالایی دارند و از طرفی دز مصرفی آن ها زیاد بوده است.

بنر- تماس- با -ما -پردیس - کلینیک

تجربه ترکِ متادون

عوارض ترک متادون

به هر  حال با توجه به اینکه متادون خود یک داروی اعتیاد آور است، طبیعی است که ترک کردن متادون هم عوارضی را برای بدن ما انسان ها ایجاد می کند؛ اما خبر خوبی که برای شما وجود دارد این است که عوارض ترکِ مِتادون در برابر عوارض بلند مدتی که مصرف متادون ایجاد می کند، اصلا به چشم نمی آید.

ترک - متادون - پردیس کلینیک

پس از ترک متادون ممکن است که با عوارض جسمی و روحی زیر مواجه شوید که خوشبختانه اگر در یک کلینیک ترک اعتیاد مانند کلینیک ترک اعتیاد پردیس اقدام به ترک کنید، این عوارض زیر نظر پزشکان بسیار کاهش پیدا می کند و شما راحت تر مراحل ترک را پشت سر خواهید گذاشت.( برای مطالعه بیشتر درباره ترک مواد مخدر)

 • حال سرگیجه
 • تعریق بسیار شدید
 • احساس گرمای زیاد
 • ایجاد اختلالات جنسی
 • به هم ریختگی قاعدگی در خانم ها
 • افسردگی شدید
 • درد شکمی
 • عوارض گوارشی
 • افزایش وزن
 • و ….
 • برخلاف بعضی از باورهای رایج در بین مردم، مصرف الکل یکی از روش های مصرف دخانیات است که قطعا در بدن فرد مصرف کننده اعتیاد ایجاد می کند. با توجه به اعتیاد ایجاد شده ناشی از مصرف الکل و در عین حال عوارض مختلف الکل، افرادی که قصد ترک الکل را دارند، می بایست که حتما زیر نظر پزشکان اقدام به ترک الکل کنند.

مهم نیست که تا چه اندازه درگیر اعتیاد شده اید. به هر حال باید بدانید که اعتیاد مشکلات جسمی و روحی بسیار زیادی برای شما و حتی خانواده شما ایجاد می کند. بنابراین، لازم است که حتما در سریع ترین زمان ممکن اقدام به درمان اعتیاد کنید. اگر بر این باور باشید که اعتیاد فقط یک بیماری است، می توانید خیلی راحت تر اقدام به ترک اعتیاد کنید.

ترکِ متادون در خانه

ترکِ مِتادون در خانه

همانطور که در این مقاله هم به آن اشاره کردیم، یکی از روش هایی که می توان با کمک آن متادون را ترک کرد، قطع مصرف متادون در خانه است. ترک کردن متادون در خانه از جمله روش های ساده ای است می توان با کمک آن متادون را ترک کرد؛ اما متاسفانه با توجه به عوارض و علائمی که بعد از ترک مصرف متادون برای فرد پیش می آید، باید به شما بگوییم که ترک کردن متادون و قطع مصرف متادون یک روش غیر اصولی برای ترکِ مِتادون به شمار می رود.

بنابراین، همواره توصیه می شود که افراد برای ترک کردن متادون به یکی از کلینیک های ترک اعتیاد خصوصی و یا دولتی مراجعه کنند تا عوارض مربوط به ترک کردن این ماده اعتیاد آور بسیار کاهش پیدا کند.( برای مطالعه بیشتر درباره مرکز بستری ترک اعتیاد )

 

در زمان ترکِ مِتادون چی بخوریم؟

یکی از سوالاتی که برای افرادی که قصد ترک متادون را دارند، پیش می آید این است که برای ترک کردن متادون چه چیزی بخوریم که عوارض ترک مصرف متادون کاهش پیدا کند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خوراکی های متنوعی وجود دارند که می توانند به شما در زمان ترکِ مِتادون کمک کنند. در ادامه شما را با بعضی از این خوراکی ها آشنا می کنیم.

 • مصرف پروتئین های مختلف مانند گوشت مرغ، گوشت گوسفند و گوشت ماهی
 • مصرف سبزیجات به اندازه کافی مانند اسفناج، کلم بروکلی، کلم و …
 • مصرف کربوهیدرات باید محدود باشد.
 • مصرف میوه های مختلف مانند نارگیل، زغال اخته و …
 • مصرف به اندازه آب در طول روز به اندازه 8 لیوان بسیار توصیه می شود.
ترک - متادون - پردیس کلینیک
ترک - متادون - پردیس کلینیک
بیشترین سوالات سرچ شده در گوگل
 1. چه مدت می توانید متادون مصرف کنید؟
  برای نگهداری متادون، 12 ماه حداقل در نظر گرفته می شود، و برخی از افراد معتاد به مواد افیونی همچنان از نگهداری متادون برای سال های متمادی بهره مند می شوند.
   
 2. آیا متادون برای استفاده طولانی مدت مفید است؟
  اعتیاد به هر ماده ای می تواند تأثیر فوق العاده خطرناکی روی فرد داشته باشد و اعتیاد به متادون نیز تفاوتی ندارد. مصرف طولانی مدت متادون می تواند به اعصاب، کبد و حتی مغز آسیب برساند. این به بهترین وجه در مطالعه‌ای در سال 2011 نشان داده شده است که بیوشیمی و رفتار داروشناسی منتشر شده است.
   
 3. اگر متادونم را از دست بدهم چه اتفاقی می افتد؟
  به محض یادآوری آن را مصرف کنید، مگر اینکه زمان مصرف نوبت بعدی شما فرا رسیده باشد. در این صورت، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید و نوبت بعدی را در زمان معمول مصرف کنید. برای جبران دوز فراموش شده دوز دوز مصرف نکنید. به کارگر کلیدی یا پزشک خود بگویید که یک نوبت دارو را فراموش کرده اید.
   
ترکِ متادون با کلونیدین

ترکِ مِتادون با کلونیدین

داروی کلونیدین از جمله داروهایی است که تحقیقاتی بسیار زیادی روی آن شده است. ابتدا این دارو به عنوان یک داروی ضد انعقاد و کنترل کننده فشار خون مورد استفاده قرار گرفت؛ اما کم کم پزشکان متوجه شدند که این دارو اثر بسیار خوبی بر روی افرادی که قصد ترک اعتیاد را دارند، دارد.

پس از مصرف قرص کلونیدین، این قرص بر روی مغز و گیرنده های مغز فرد مصرف کننده متادون اثر خواهد گذاشت و میل به مصرف مجدد متادون را در آن فرد کاهش می دهد. از طرفی مصرف قرص کلونیدین باعث می شود که عوارض کوتاه مدت ترک متادون مانند درد بدن، آبریزش بینی، تعریق و … به شدت کاهش پیدا کند.

ترک متادون با کلونیدین برای خانم های بارداری که اعتیاد به مصرف متادون داشته اند، بسیار توصیه می شود. البته همواره توصیه می شود که افراد برای مصرف قرص کلونیدین جهت ترک کردن متادون و یا ترک هر ماده مخدر دیگری حتما زیر نظر پزشک اقدام کنند؛ چرا مصرف نادرست این دارو، باعث ایجاد عوارض بسیار شدیدی می شود.( برای مطالعه بیشتر درباره کمپ ترک اعتیاد )

ترکِ مِتادون چند روز است

یکی از سوالات رایجی که برای افراد پیش می آید این است که ترک کردن متادون چند روز طول می کشد؟ با توجه به روش های مختلفی که برای ترک کردن متادون ذکر کردیم، ممکن است مدت زمان ترکِ مِتادون متفاوت باشد. به طور مثال اگر بخواهید در خانه اقدام به ترک متادون کنید، حتما باید مدت زمان بیشتری را برای ترک متادون پشت سر بگذارید؛ اما اگر بخواهید از روش های سم زدایی سریع و یا تدریجی برای ترک کردن متادون استفاده کنید، مدت زمان کمتری را برای ترک کردن متادون نیاز دارید.

 • مدت زمان ترکِ مِتادون با سم زدایی تدریجی: مدت زمان ترک کردن متادون در روش سم زدایی تدریجی بسیار متفاوت است؛ چرا که این روش برای افرادی مورد استفاده قرار می گیرد که مصرف متادون زیادی داشته اند. بنابراین، مدت زمان ترک کردن متادون با سم زدایی تدریجی بسته به سن، دز مصرفی و نظر پزشک متفاوت خواهد بود؛ اما معمولا می توان در یک مدت زمان دو هفته ای متادون را با روش سم زدایی تدریجی ترک کرد.
 • مدت زمان تِرک مِتادون با سم زدایی فوق سریع: روش سم زدایی فوق سریع برای افرادی مورد استفاده قرار می گیرد که دز مصرفی متادون آن ها کم بوده است. از طرفی افرادی که تحت این درمان قرار می گیرند، می بایست حتما دارای شرایط سنی خاصی باشند. به طور مثال معمولا افراد زیر 40 سال تحت این درمان قرار می گیرند. مدت زمانی که برای ترک کردن متادون در روش فوق سریع در نظر گرفته می شود، 2 تا 3 روز است.
ترک - متادون - پردیس کلینیک

روش آسان ترک متادون

اگرچه متادون یکی از داروهای اعتیاد آوری  است که ترک کردن آن زیاد هم ساده نیست؛ اما به هر حال اگر شما اراده کافی برای ترک متادون داشته باشید، می توانید مراحل ترک متادون را به راحتی پشت سر بگذارید. روش آسان ترک متادون این است که شما به یکی از کلینیک های معتبر ترک اعتیاد مراجعه کنید و از طریق سم زدایی اقدام به ترک متادون کنید. در کلینیک های ترک اعتیاد به شما کمک می شود تا عوارض زیادی بعد از قطع مصرف متادون نداشته باشید و از طرفی تمامی مراحل ترک اعتیاد شما زیر نظر روانشناسان و پزشکان ماهر صورت می گیرد.
سوالات متداول
 • مصرف پروتئین های مختلف مانند گوشت مرغ، گوشت گوسفند و گوشت ماهی
 • مصرف سبزیجات به اندازه کافی مانند اسفناج، کلم بروکلی، کلم و …
 • مصرف کربوهیدرات باید محدود باشد.
 • مصرف میوه های مختلف مانند نارگیل، زغال اخته و …
 • مصرف به اندازه آب در طول روز به اندازه 8 لیوان بسیار توصیه می شود.
 • حال سرگیجه
 • تعریق بسیار شدید
 • احساس گرمای زیاد
 • ایجاد اختلالات جنسی
 • به هم ریختگی قاعدگی در خانم ها
 • افسردگی شدید
 • درد شکمی
 • عوارض گوارشی

افزایش وزن

ترک متادون در خانه

ترک متادون در کمپ های ترک اعتیاد

نویسنده

کلینیک پردیس

دیدگاه (6)
 1. maryam 6 آذر 1400

  با عرض سلام من مصرف شربت متادون دارم ایا میشه راهنمایی کنید که بهترین روش ترک چه قرصی یا چه دارویی است که خودتون توصیه میکنید

 2. فرشاد 16 دی 1400

  سلام تو مشهد هم جایی هست معرفی کنید 15ساله بیچاره ام کرده الان 31 سالمه تاحالا نه شیشه کشیدم نه مواد صنعتی تو سن 16 سالگی رفتم مراکز ترک اعتیاد بهم متادن دادن و از اونجا بیچاره شدم دکتره هم بفکر درامدش وفروش داروهاش بود میگفت مشتری بیار و… تو مشهد جایی نمیشناسم سالهاست دنبال ترک بدون درد وخماری ام شدت درد ترک اینقدر زیاده ک چندبار با تیغ خودم رو زدم خانوادم منو بردن پیش دکتر اعصاب اونم نتونست داروهاش کاری میکرد مثل خرس میخوابیدم و خیلی غدا میخوردم درحد ترکیدن وهردوهفته ویزیت وکلی دارو حتی مصرفمم کم نشدبعد دو ماه پشیمون شدم از اینکه پیش دکتر برم هرکس بفکرمنافع خودشه

 3. علی 20 بهمن 1400

  با سلام من 3تا قرص 20 متادون در روز مصرف میکردم 5یا 6سال طول کشید در حال حاضر 9ما ورود هست بدون هیچ گونه ماده مخدری ترک کردم ولی مغزم گردنم ودستام داره مسوزه کل سیستم بدنم ریخته به هم.به مرگ خدم راضی هستم دکتور خیلی رفتم جواب نمیگیرم ترا خدا کمک کنید چکار میتوانم کنم
  09176111940

 4. آذری 25 بهمن 1400

  خیلی ممنون
  بسیار مفید بودن مطالب

 5. جواد رحیمی 21 اردیبهشت 1401

  با امید خدا مت میخوام پا روی ترس هایم بگذارم و به کلینیک پردیس اعتماد کنم و امید به کمک آنان پس از خداوند داشته باشم.
  التماس دعا

 6. اسماعیل 19 خرداد 1401

  کاش واسه بعضیها که امکان مراجعه به کمپ جهت ترک را ندارند بیشتر راهنمایی میکردین که عین ثواب هست نجات یک معتاد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پشتیبانی سایت