پردیس کلینیک
دسته‌بندی نشده
ترک الکل بدون عوارض - پردیس کلینیک

ترک الکل بدون عوارض

ترک الکل بدون عوارض این روزها به یکی از دغدغه‌های اصلی جوانان در دنیا تبدیل شده است. چرا که الکل به‌ عنوان یک ماده آسیب‌زا، اعتیادآور و در دسترس بسیار مسئله حیاتی است. شرایط ایران و ممنوعیت مصرف الکل، باعث سوء استفاده افراد سودجو شده است. به شکلی که آن‌ها از هر ماده خطرناکی به عنوان مشروبات الکی استفاده می‌کنند. توجه داشته باشید که ترک الکل بدون عوارض و به ‌صورت خودسرانه ممکن نیست و نیز بسیار خطرناک است.

بنر- تماس- با -ما -پردیس - کلینیک

ترک الکل بدون عوارض

الکل افراد مختلفی را از هر قشری در جامعه درگیر می‌کند. اعتیاد به الکل می‌تواند صرف نظر از جنسیت، سن، وضعیت اجتماعی و اقتصادی فرد، به یک معضل تبدیل شود. هنگامی که اعتیاد به آن مدت زیادی طول بکشد، بسیار سخت می‌توان به ترک الکل بدون عوارض پرداخت. هر فردی در کلینیک ترک اعتیاد پردیس می‌تواند با دریافت برنامه درمانی و حمایت‌های مناسب اعتیاد به الکل را شکست دهد. اگر می‌خواهید ترک الکل بدون عوارض را تجربه کنید، لازم است دوره برنامه ترک اعتیاد خود را تحت نظر پزشک متخصص بگذرانید.

الکل ماده‌ای روان گردان است که می‌توان آن را یک کندکننده فعالیت ذهنی و بدنی دانست. هوشیاری فرد پس از نوشیدن الکل تغییر می‌کند و رفتارش دگرگون می‌شود. همه فرآورده‌های الکلی به صورت خوراکی، مصرف می‌شوند. غلظت الکل در انواع نوشیدنی‌های الکلی متفاوت است و هر یک می‌توانند تأثیر متفاوتی روی مصرف کننده داشته باشند. باید بدانید که اعتیاد به الکل یک بیماری است که بر توانایی فرد در انجام تصمیم‌های درست تاثیر منفی می‌گذارد.

ترک الکل بدون عوارض - پردیس کلینیک

درمورد این که ترک الکل بدون عوارض چند روز طول می‌کشد، باید گفت که بستگی که به فرد دارد. افرادی که اعتیاد به الکل دارند حتی زمانی که تصمیم به ترک بگیرند نیز توانایی توقف نوشیدن الکل را ندارند. مگر اینکه از یک مرکز ترک اعتیاد مناسب استفاده کنند.

ترک الکل بدون عوارض به سن، وضعیت سلامت جسمی و روحی، نحوه سوخت و ساز بدن و محیط زندگی فرد بستگی دارد. برای ترک کردن الکل، عدم نوشیدن آن لازم است. برخی افراد می‌توانند به اتکا بر توان خود، الکل را ترک کنند. اما با این حال برای ترک الکل بدون عوارض، به کمک پزشک متخصص ترک اعتیاد و نظارت کادر درمان نیاز است.

فواید ترک الکل چیست؟

مصرف الکل عوارض مخربی بر سلامت جسمانی و روانی مصرف کننده دارد. به همین خاطر بهتر است به دنبال روشی برای ترک الکل بدون عوارض باشید. در ادامه به معرفی چند مورد از فواید ترک الکل بدون عوارض پرداخته‌ایم.

جلوگیری از بروز حوادث

طبق آمار، الکل موثرترین نقش را در مرگ به دلیل سوختگی، قتل و غرق شدگی دارد. از هر 10 مرگ به دلیل سوانح رانندگی و خودکشیش، الکل در بیش از 4 مورد نقش دارد. نوشیدن زیاد الکل و سایر مشروبات الکلی تاثیرات مخربی بر اندام‌های بدن خواهد گذاشت. به شکلی که منجر به ابتلا به کبد چرب، سیروز و سایر مشکلات خواهد شد.

بهبود کیفیت رابطه جنسی

از عوارض مصرف الکل می‌توان به مشکلات نعوظ در مردان اشاره کرد. مصرف این روانگردان باعث کاهش میل جنسی در زنان و خشکی واژن نیز می‌شود.

بهبود کیفیت خواب

مصرف الکل باعث اختلال خواب شده و می‌تواند سطح تنفس را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین اعتیاد به الکل و بی خوابی ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند و مصرف الکل باعث اختلال در چرخه خواب و بیداری می‌شود. از فواید ترک الکل بدون عوارض می‌توان به بهبود کیفیت خواب اشاره کرد.

بهبود تغذیه

مصرف الکل باعث ایجاد اختلال در روند تغذیه می‌شود. به شکلی که بر هضم، ذخیره سازی، استفاده و دفع مواد مغذی تاثیر می‌گذارد. افرادی که مدت زمان طولانی است که الکل مصرف می‌کنند، دچار سوء تغذیه می‌شوند. با ترک الکل بدون عوارض می‌توانید در بهبود تغذیه خود گام برداشته و به بسیاری از مشکلات معده‌تان پایان دهید.

ترک الکل بدون عوارض - پردیس کلینیک

داروهای ترک الکل را نام ببرید

اگر به دنبال ترک الکل بدون عوارض هستید، لازم است تا دارو مصرف کنید. گزینه‌های درمانی برای ترک الکل بدون عوارض بستگی به میزان مصرف فرد دارد.

 1. دی‌ سولفیرام: دی‌ سولفیرام اولین دارویی بود که سازمان غذا و دارو مصرف آن را برای ترک الکل بدون عوارض تایید کرد. دی ‌سولفیرام روش تجزیه شدن الکل را در بدن تغییر می‌دهد. البته این دارو برای همه مناسب نیست و بسیاری از بیماران هنگام مصرف آن به مشکل برمی‌خورند. اگر در زمان مصرف دی ‌سولفیرام علائمی مثل حالت تهوع، استفراغ، سردرد، تعریق و خماری داشتید، باید مصرف آن را سریعا کنار بگذارید.
 1. نالتروکسان: مناسب‌ترین دارو برای ترک الکل بدون عوارض، نالتروکسان است. اگر در دوره مصرف نالتروکسان، الکل بنوشید، احساس مستی می‌کنید، اما لذتی نمی‌برید. نالتروکسان بهترین نتیجه را برای افرادی دارد که نوشیدن الکل را از حداقل چهار روز قبل از شروع درمان قطع کرده‌اند. می‌توان این دارو را به صورت قرص، روزانه مصرف کرده و یا آمپول آن را ماهی یک بار تزریق کرد.
ترک الکل بدون عوارض - پردیس کلینیک

ترک الکل چند روز طول میکشد؟

یکی از عوامل مهم در ترک الکل بدون عوارض، انگیزه و اراده فرد معتاد است. هر چه انگیزه مصرف کننده بیشتر باشد و همکاری بهتری داشته باشد، قطعا سریع تر سلامتی خود را به دست خواهد آورد.

همچنین میزان و مدت زمان مصرف هم مهم است. کسی که مدت زمان مصرف کمتری داشته و دوز کمتری هم مصرف کرده باشد، مدت زمان ترک الکل برایش کمتر خواهد بود.

ترک الکل بدون عوارض یک فرآیند است. زمانی که شخص تصمیم به ترک می‌گیرد و مراحل سم زدایی، روان درمانی و مرحله مراقبت‌های پس از ترک را می‌گذراند. بنابراین مدت زمان ترک به فرد مصرف کننده، میزان همکاری و شرایط و میزان اعتیاد بستگی دارد.

ترک الکل در منزل امکان پذیر است؟

ترک الکل بدون عوارض در منزل و بدون نظارت پزشک امکان پذیر است، اما نیاز به مراقبت بیشتر دارد. ترک الکل بدون عوارض در خانه برای افرادی که علائم خفیف ترک الکل را تجربه می‌کنند، مفید و موثر است. اما افرادی که در هنگام ترک الکل دچار علائمی مانند لرز و یا سردرگمی می‌شوند، توصیه می‌شود تحت نظارت پزشک باشند.

برای جلوگیری از علائم شدید ترک الکل بدون عوارض، باید به آرامی مصرف آن را کم کنید. ترک الکل به صورت کاهش مصرف ممکن است زمان بیشتری نیاز داشته باشد اما از بروز مشکلات عوارض‌های احتمالی جلوگیری می‌کند. ترک الکل بدون عوارض تا حدودی بدون درمان‌های اعتیادی غیرممکن است. به شکلی که افراد برای ترک آن نیاز به گروه‌های حمایتی دارند. همچنین، سم زدایی تحت نظارت پزشک و توانبخشی حرفه‌ای در حفظ هوشیاری طولانی مدت افراد بسیار تاثیر گذار است.

آیا درمان‌های خانگی برای ترک اعتیاد به الکل موثر هستند

اگر می‌خواهید بدون مراجعه به کلینیک‌های ترک اعتیاد، به ترک الکل بدون عوارض بپردازید، باید از یک برنامه سالم استفاده کنید. از محرک‌هایی که باعث تحریک شما به مصرف الکل می‌شوند برای مدتی دوری کنید. همچنین، به دنبال برنامه‌هایی باشید که به شما کمک می‌کند تا میل شما نسبت به الکل کاهش پیدا کند.

 1. محرک‌ها را برای ترک الکل بدون عوارض بشناسید: عواملی که موجب تحریک شما به مصرف دوباره می‌شوند را بشناسید. سپس سعی کنید برای مدتی از آن شرایط و موقعیت فاصله بگیرید.
 2. دلایل خود را برای ترک الکل یادداشت کنید: دلایل و انگیزه‌هایی را که به دلیل آن نوشیدن الکل را ترک می‌کنید را یادداشت کنید. مطمئن شوید که به طور روزانه اهداف خود را روی کاغذ می‌نویسید و آن را در جایی قرار می‌دهید که در دید شما باشد.
 3. خانه خود را از هرگونه الکل پاک کنید: در طول سال‌ها مصرف ممکن است مجموعه‌ای از الکل‌ها را در خانه جمع آوری کرده باشید.

نحوه درمان بیماران اعتیاد به الکل

برای ترک الکل بدون عوارض مراحلی مانند قطع مصرف، سم زدایی و توان بخشی نیاز است. همچنین در کنار این روند، روان درمانی و شناخت علل مصرف و حل این مشکلات نیز لازم است.

اگر فردی که الکل مصرف می‌کند متوجه ضرری که به بدن خود می‌رساند باشد کار درمان آسان تر است. شخص باید بداند ادامه مصرف الکل چه عوارضی برای او از نظر جسمی و از نظر روانی خواهد داشت.

ترک الکل بدون عوارض - پردیس کلینیک

وابستگی به الکل یک بیماری جدی است و مصرف کننده‌ای که دچار وابستگی به الکل شده است باید دوره سم زدایی را بگذراند. سم زدایی در مرکز ترک اعتیاد پردیس زیر نظر کارشناسان و متخصصان حوزه ترک اعتیاد انجام می‌شود. یکی از مهم ترین مراحل درمان و ترک الکل بدون عوارض، پیشگیری از بازگشت به مصرف است.

در کمپ ترک اعتیاد پردیس پس از سپری شدن دوران ترک، ارتباط با بیمار همچنان حفظ می‌شود. به همین خاطر احتمال بازگشت به مصرف دوباره الکل بسیار پایین است. همچنین جلسات گروهی و فردی بنا به نیاز هر بیمار برگزار می‌شود تا میل به مصرف در فرد کاهش پیدا کند.

مدت زمان لازم برای ترک الکل در منزل چه مقدار است؟

به طور معمول ترک الکل بدون عوارض در خانه نسبت به روش‌های پزشکی بیش تر طول می‌کشد. چرا که مصرف کننده مجبور است برای پیشگیری از بروز عوارض‌های احتمالی احتیاط کند. زمانی که ترک الکل در مراکز‌های ترک اعتیاد صورت می‌گیرد، پزشکان علائم حیاتی فرد را کنترل می‌کنند.

علائم ترک الکل

اگر فرد پس از مصرف طولانی مدت الکل، به طور ناگهانی ترک کند، پس از 6 الی 8 ساعت دچار علائم ترک می‌شود. از علائم ترک الکل بدون عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعریق
 • تشنج
 • توهم
 • هذیان
 • افزایش ضربان قلب
 • افزایش فشار خون
 • گشادی مردمک ها
 • کاهش اشتها
 • بی‌خوابی و بی‌قراری
 • حالت تهوع و استفراغ
 • اضطراب

در ترک الکل بدون عوارض، 6 تا 8 ساعت پس از قطع مصرف لرزش و رعشه شروع می‌شود. در بازه 8 تا 12 ساعت پس از ترک، حملات تشنجی شروع شده و در 12 تا 24 ساعت، دلیریوم ترمنس ایجاد می‌شود.

در بین موارد ذکر شده، هذیان گویی شدیدتر از سایر علائم در فرد ظاهر می‌شود. کسانی که به مدت طولانی‌تری الکل مصرف کردنده‌اند، 72 ساعت پس از قطع مصرف هذیان گویی در آن‌ها شروع می‌شود. در صورتی که برای درمان، به موقع اقدامی انجام نشود این مجموعه علائم می‌تواند منجر به مرگ فرد شود.

ترک الکل بدون عوارض - پردیس کلینیک

روش‌های ترک الکل در منزل

برخی از روش‌های خانگی می‌توانند در مقابله با علائم خفیف ترک الکل بدون عوارض در منزل موثر باشند. برخی از روش‌های خانگی برای ترک الکل بدون عوارض در خانه، عبارتند از:

 • آب: باید بدانید که کمبود آب بدن می‌تواند منجر به تحریک پذیری، خستگی و سردرگمی شود. به همین دلیل در هنگام ترک الکل بدون عوارض در خانه باید نیاز آب خود را برطرف کنید.
 • نوشیدنی‌های حاوی الکترولیت: افراد در هنگام ترک الکل بدون عوارض باید نوشابه ‌های حاوی الکترولیت مصرف کنند. الکترولیت‌ها حاوی مواد مغذی حیاتی مانند کلسیم، پتاسیم و سدیم هستند. مسمومیت با الکل و ترک آن می‌تواند منجر به عدم تعادل الکترولیتی و عوارض جانبی مانند اسپاسم عضلات و تشنج شود.
 • رژیم غذایی: یک رژیم غذایی سالم دارای مقدار مناسبی از کربوهیدرات‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی، پروتئین‌ها و چربی‌ها است. مواد مغذی به عملکرد مغز و سایر اعضای بدن کمک می‌کنند. اگر فرد دچار سوء تغذیه شود، بدن انرژی لازم برای بهبودی از وابستگی به الکل را ندارد.
 • تنفس عمیق: نفس کشیدن عمیق می‌تواند استرس همراه با ترک الکل بدون عوارض را کاهش داده و به مرور برطرف کند. تنفس عمیق در جذب اکسیژن کافی بدن موثر است و می‌تواند ضربان قلب را عادی و فشار خون را ثابت کند.

نمونه برنامه‌های ترک الکل

برای ترک الکل بدون عوارض بهتر است قبل از شروع برنامه ترک با پزشک خود در مورد خطرات و عوارض‌های احتمالی مشورت کنید. ترک الکل بدون عوارض می‌تواند روند درمانی سایر بیماری‌ها را پیچیده کند و منجر به بروز بیماری‌های روانی مختلف شود.

کارشناسان ترک الکل برای افرادی که به مصرف بیش از 20 آب جو در روز عادت دارند، برنامه ترک زیر توصیه می‌کنند:

 • روز اول: یک بار در هر ساعت یک آب جو
 • روز دوم: یک آب جو در هر 90 دقیقه
 • روز سوم: هشت آب جو در طول روز
 • روز چهارم: شش آب جو در طول روز
 • روز پنجم: چهار آب جو در طول روز
 • روز ششم: 2 آب جو در طول روز
 • روز هفتم: میزان آب جو به صفر می‌رسد.

نمونه‌ای از برنامه مناسب برای ترک الکل بدون عوارض در افراد با مصرف کمتر از 12 آب جو در طول روز عبارت است:

 • روز اول: 10 آب جو در طول روز
 • روز دوم: 8 آب جو در طول روز
 • روز سوم: شش آب جو در طول روز
 • روز چهارم: چهار آب جو در طول روز
 • روز پنجم: 2 آب جو در طول روز

روز ششم: میزان مصرف آب جو به صفر می‌رسد.

ترک الکل بدون عوارض - پردیس کلینیک

توجه داشته باشید که برنامه ترک الکل بدون عوارض باید انعطاف پذیر باشد. برخی از افراد در هنگام ترک الکل بدون عوارض مواردی نظیر اضطراب، تعریق یا تحریک پذیری را تجربه می‌کنند. اما در شرایط بروز علائم شدیدتری مانند پارانویا یا افزایش نبض، باید به دنبال درمان‌های پزشکی و حرفه‌ای بود.

نحوه انتخاب مشاور ترک الکل

انتخاب مشاوره درست برای ترک الکل بدون عوارض می‌تواند در روند بهبود فرد تاثیر بسیاری داشته باشد. اگر قصد ترک مصرف الکل را دارید، در اولین قدم به دنبال یک مشاوره خوب در این زمینه باشید. باید بتوانید با مشاور ارتباط مناسبی برقرار کنید. همچنین باید مشاور بتواند راهنمای خوبی برای شما باشد و در این پروسه به بهترین شکل ممکن به درمان شما کمک کند.

خلاصه مطلب

مصرف الکل می‌تواند عواقب و عوارض خطرناکی برای شما داشته باشد. ترک الکل بدون عوارض اقدام مهمی است و تنها افراد با اراده می‌توانند تصمیم به ترک بگیرند. فوایدی که ترک الکل بدون عوارض برای فرد دارد از نظر افزایش کیفیت زندگی و هم از نظر روحی و روانی زیاد است. می‌توانید با مراجعه به یک مشاور اعتیاد، درمان بی‌خطر و امن را تجربه کنید و بدن خود را از الکل سم زدایی کنید. مرکز ترک اعتیاد پردیس گزینه مناسبی برای کسانی است که قصد ترک اعتیاد بدون عوارض را دارند.

سوالات متداول عوارض ترک الکل

مصرف الکل عوارض مخربی بر سلامت جسمانی و روانی مصرف کننده دارد. به همین خاطر بهتر است به دنبال روشی برای ترک الکل بدون عوارض باشید. در ادامه به معرفی چند مورد از فواید ترک الکل بدون عوارض پرداخته‌ایم.

دی‌ سولفیرام
نالتروکسان

یکی از عوامل مهم در ترک الکل بدون عوارض، انگیزه و اراده فرد معتاد است. هر چه انگیزه مصرف کننده بیشتر باشد و همکاری بهتری داشته باشد، قطعا سریع تر سلامتی خود را به دست خواهد آورد.

همچنین میزان و مدت زمان مصرف هم مهم است. کسی که مدت زمان مصرف کمتری داشته و دوز کمتری هم مصرف کرده باشد، مدت زمان ترک الکل برایش کمتر خواهد بود.

ترک الکل بدون عوارض یک فرآیند است. زمانی که شخص تصمیم به ترک می‌گیرد و مراحل سم زدایی، روان درمانی و مرحله مراقبت‌های پس از ترک را می‌گذراند. بنابراین مدت زمان ترک به فرد مصرف کننده، میزان همکاری و شرایط و میزان اعتیاد بستگی دارد.

نویسنده

کلینیک پردیس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پشتیبانی سایت