شماره تماس 00982155140531
پردیس کلینیک
Uncategorized @fa

اراده چاره کار است

اعتیاد یک بیماری مزمن جسمی و روانی است که در اثر مصرف مداوم یک ماده ایجاد می شود.

علایم و نشانه های این بیماری پاسخ فیزیولوژیک بدن به مصرف مکرر این مواد است که منجر به وابستگی فرد و ادامه مصرف می شود. این وابستگی گاهی به اندازه ای شدید و قوی است که فرد معتاد برای رسیدن به ماده مورد نیاز دست به هر اقدامی زده و کارهای وحشتناکی انجام می دهد. مصرف مواد اعتیادزا از یک طرف باعث تسکین و آرامش موقتی و گاهی موجب تحریک و هیجان و نشاط زیاد شده و در این حالت معتاد کارهای غیرعادی انجام می دهد و از طرف دیگر بعد از تمام شدن اثرات ماده مصرف شده، معتاد به جست وجوی مجدد ماده مورد نیاز پرداخته و در نتیجه وابستگی ادامه یافته و به تدریج مقدار مصرف را افزایش می دهد و در یک دایره باطل مصرف و جست وجو سرگردان شده و از زندگی روزانه جدا می شود. در حقیقت معتاد از واقعیت دور می شود و این گسست و گسیختگی منشا بعضی از عوارض بد اعتیاد است.

 

مواد اعتیادآور

هر ماده ای که مصرف آن موجب آرامش، نشاط، هیجان و سرخوشی شود و فرد نتواند از آن دوری کرده و به مصرف آن ادامه دهد، می تواند انسان را معتاد کند. این مواد معمولا به روش های مختلف مصرف و از راه های تنفسی (استنشاق)، خوراکی یا تزریقی وارد بدن می شوند. بنابراین گیاهان مخدر، داروها، سیگار، الکل، مواد مخدر طبیعی یا صنعتی همگی می توانند پس از مدتی وابستگی ایجاد کرده و فرد را معتاد کنند. مهم ترین و قدیمی ترین این مواد تریاک، حشیش، سیگار و الکل است.

مواد جدید و خطرناک دیگری مانند LSD، هروئین، کراک و قرص های اکستازی از حدود ۶۰سال پیش کم کم جای مواد قدیمی را گرفته و چون مصرف آنان آسان تر است، انتشار آنان مخصوصا در بین جوانان بسیار زیاد شده و نسل جوان را تهدید می کنند.

اراده چاره کار است

آخرین ماده ای که به صورت کریستال های کوچک و ریز است و در بین مردم طرفداران زیادی پیدا کرده، شیشه است. سوداگران برای کسب سود بیشتر این مواد را با مواد خطرناک دیگری مخلوط و به نام ماده مخدر به جوانان می فروشند که جسم و روان آنها را به سرعت به تباهی می کشاند و عوارض بسیار بدی در جسم و روان مصرف کننده تولید می کند. هرگز نمی توان گفت ماده ای که وابستگی جسمی و روحی ایجاد می کند را می توان به صورت تفننی و تفریحی یا برای تجربه مصرف کرد چون این مواد به سرعت باعث وابستگی شده و فرد را به سوی مصرف بیشتر ماده برده و پس از چندبار مصرف متوجه می شود که نمی تواند از آن دست بکشد بنابراین هرگونه مصرف این مواد مضر و آسیب رسان است. باید از آنها دوری کرد.

بدن در اثر بعضی حرکات ورزشی و حتی تمرین های ذهنی موادی شبیه مواد مخدر (اندورفین ها) تولید می کند که بسیار نشاط افزا و آرام بخش می باشند و تاثیر آن چندین برابر مواد مخدر است. عده ای به کارهای جسمی (ورزش های سبک) و ذهنی (تمرکز، TM، مراقبه، ذکر صوفیانه) یا جسمی (یوگاو رقص های درویشان) روی آورده اند و این کارها هم به تدریج یک نوع اعتیاد به دنبال دارد که مخرب و زیان آور نیست و می توان در کنار بعضی از روش های درمان اعتیاد از آن استفاده کرد.

اخیرا در آمریکا یک متخصص اعصاب و روان از روش های مراقبه و ذکر صوفیان طریقت نقشبندی برای درمان اعتیاد استفاده کرده و نتایج درخشانی به دست آورده است. نکته جالب این است که تمام افرادی که به روش بالا درمان شده اند، می گویند این تمرینات (حبس هوای دم و تکرار یک کلمه در ذهن و گاهی بر زبان) بسیار لذت بخش و آرام بخش بوده و لذت آن بیشتر از مصرف مواد مخدر است و دیگر به دنبال اعتیاد نرفته اند. می توان برای درمان اعتیاد ، مراکزی را ایجاد و با این روش ها معتادان را نجات داد، روشی بسیار آسان و ساده و با هزینه کم و آشنا برای مردم و متناسب با محیط. به کسانی که مایلند در این راه قدم بردارند، می توان کمک های لازم و آموزش های ضروری را ارایه داد تا در این کار نیکوکارانه پیشقدم شوند.

 

علت های اعتیاد

علل گرایش افراد به مواد اعتیادآور ، بسیار است که به مهم ترین آنان اشاره می شود. عده ای مهم ترین علت آن را عرضه و تولید زیاد مواد اعتیادآور می دانند؛ شبکه های بین المللی تولید، تکثیر و عرضه مواد اعتیادآور روز به روز قوی تر می شوند و سود آن چنان زیاد و سرسام آور است که به سختی می توان با آن مبارزه کرد. مبارزه با تولیدکنندگان و پخش کنندگان این مواد به یک تصمیم قاطع جهانی نیاز دارد و رسیدن به آن هدف هنوز دور از دسترس است. یعنی عرضه همچنان ادامه دارد و خواهد داشت. سودهای سرسام آور این بازار چندان بدون زحمت و تضمین شده است که گردانندگان آن مسوولان مبارزه با مواد مخدر را نیز گاهی فریفته یا درگیر می کنند و حتی در تشکیل یا سرنگونی حکومت ها دخالت می کنند. در کشورهایی نظیر کلمبیا، برمه و افغانستان مقامات پلیس و حتی مردان سیاسی به قاچاقچیان یاری می رسانند و مبارزه با قاچاق مواد مخدر را مشکل و حتی غیرممکن می سازند. پس گفته می شود که هیچ امیدی به عدم تولید و عدم عرضه مواد مخدر نمی توان بست و تنها امید، عدم مصرف آن است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :

02155140531

  

موضوعات مرتبط :

نقش خانواده در ترک اعتیاد  |  نه گفتن را برای توصیه مصرف مواد مخدر یاد بگیریم  |  نباید اعتیاد و ترک اعتیاد را ساده پنداشت  

نویسنده

کلینیک پردیس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت