ترک اعتیاد

پردیس کیلینیک
کلینیک بازگشت سالم به آغوش گرم خانواده !به جایگاه خود با دقت بنگرید خانواده در انتظار شماست اسلحه مرگ در دستان شماست آلودگی

کلینیک

مرکز بستری درمان اعتیاد پردیس

بازگشت سالم به آغوش گرم خانواده

مرکز بستری درمان اعتیاد پردیس

خانواده در انتظار شماست

بازگشت سالم به آغوش گرم خانواده

آلودگی

با ترک سیگار و مواد مخدر با برنامه ریزی و نطارت ما به نهایت سلامت خود برسید

 • 1.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 7.jpg
 • 8.jpg
 • 9.jpg
 • 10.jpg
 • 11.jpg
 • 12.jpg
 • 13.jpg

ترک اعتیاد خاص

ترک اعتیاد

      روش های ترك اعتیاد و درمان بیماران معتاد به مواد مخدر: تاكنون روش های گوناگونی  برای ترك و درمان بیماران معتاد به كار گرفته شده است كه…

آموزش خانواده خاص

نقش خانواده

نقش خانواده در ادامه بيماری اعتياد به مواد مخدر چيست؟ گرچه به نظر میرسد همه انسان ها مسئول اعمال و سلامت خود هستند ولي در مورد وابستگی به مواد و…

داروها خاص

داروهای ترک اعتیاد

داروهای ترک اعتیاد به مواد مخدر:    بوپرنورفین (به عنوان ضددرد، مسکن قوی و جایگزین مواد مخدر و اعتیاد آور)    شربت تریاک (یک ماده مخدر و مسکن درد و اعتیاد آور)   …

روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیاموزند

خرداد 26دفعات مطالعه 1768 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)

● پیشگفتار :
معضل اعتیاد و روند رو به رشد آن به خصوص در بین جوانان زنگ خطر را برای خانواده ها وجامعه به صدا در آورده است . آمارهای غیر رسمی معتادان قابل هضم و درك نیست . وقتی در یك ناحیه كوچك از شرق تهران روزانه بیش از ۵۰۰ كیلو گرم مواد مخدر ردو بدل شده است .


تجسم حجم مواد مصرفی تهران در تصورنمی گنجد . بیش از دو میلیون نفر معتاد و گرایش نسل جوان به مصرف مواد مخدر و محرك های مختلفی كه در جامعه فعا لند ، لزوم بازنگری درسیاست ها وسیستم های كنترلی را صد چندان كرده است.
اگر چه با تحرك اخیر نیروی انتظامی ، منطقه خاك سفید تهران پاكسازی و از لوث وجود شیاطین خالی شد كه شایان تقدیر است اما تا وقتی كه معتاد هست ، مواد مورد نیاز را بهر قیمتی تهیه خواهد كرد و قاچاق چیان و توزیع كنندگان در رنگ لباسی دیگر و در محلی دیگر به فعالیت مخرب خود ادامه خواهند داد . مشكل تنها در عرضه فراوان وارزان موادافیونی است بلكه بایدمسئله اعتیاد و معتاد را با دیدی تازه ونگرشی نوبررسی كرد.
تصورات كهنه و آزموده های سرتاسر غلط را به دور ریخت و طزحی نو در انداخت .
در دو سه سال اخیر با همت و پشتكار مردی وارسته و چهره شناخته شده كه خود طعم تلخ اعتیاد و تباهی های آن را در سالیان متمادی چشیده و به راه حلی ابتكاری و منحصر به فرد برای ترك اعتیاد دست یافته است و همزمان با تشكیل جمیت مبارزه با اعتیاد و جمعیت آفتاب و شعب آنها در شهرستان ها حركت گسترده و فراگیری آغاز شده و می رود تا به مفری برای خلاصی دائمی از چنگال اعتیاد بدل شود .
به سراغ مهندس دژاكام می رویم و با همه مشغله و گرفتاری هایش ساعاتی را در كنار او و جمع همكارانش می گذرانیم . آنچه را كه ملاحظه خواهید فرمود ، مصاحبه با دبیر اجرائی جمعیت آفتاب و دید گاه های ایشان نسبت به اعتیاد و راه كارهای خلاصی از وضع اسفبار موجود است .
▪ آقای مهندس لطفاً خودتان را بیشتر معرفی بفرمائید.
ـ بنده حسین دژاكام یك مسافر !
▪ شما و همكاران در گفتار ها از كلمه ، مسافر ، بجای معتادی كه ترك كرده و یا در ترك است استفاده می كنید ، ریشه این انتخاب از كجاست ؟
اعتیاد یكسری ویژگی ها در فرد معتاد ایجاد می كند . ظلمت، ترس، اضطراب ، كفر ، حقارت ودروغ و موارد دیگر به سراغ معتاد می آید و معتاد را رها نمی كند . برای رهائی از چنگال اعتیاد باید حركت كرد و این خصا ئص را با صفات پسندیده جایگزین نمود . از ظلمت به نور، از ترس به شجاعت ، از اضطراب به آرامش ، از كفر به ایمان از حقارت به سر افرازی و... این یك سفر درونی و بیرونی است كه باید معتاد انجام دهد تا به مرحله پاكی برسد . بدین لحاظ ما یك دیگر را با كلمه مسافر خطاب می كنیم .
ـ به تازگی مجموعه تلویزیونی از سیمای جمهوری اسلامی بنام ،،مسافر ،، پخش می شود كه در طی قسمت های مختلف آن ، گوشه ای از تلاش ها و فعالیت های شما در جهت كمك به ترك اعتیاد به نمایش گذارده شده است . لطفاً‌ در مورد شكل گیری این مجموعه توضیح بفرمائید .
گاهی اوقات مشیت الهی سبب می شود تا حركت هائی آغاز شده و در نقطه ای با یكدیگر تلاقی كنند و سپس مسیر مشتركی را در پیش بگیرند كه از قبل برای انسان ها قابل پیش بینی نیست . تهیه كننده و نویسنده مجموعه مسافر ، آقای مصطفی عزیزی تصمیم داشت تا پیرامون اعتیاد سریالی را تهیه كند و اسم دیگری نیز برای آن در نظر گرفته شده بود . بر حسب تصادف افتخار آشنائی با ایشان حاصل شد و در نشستی بحث راجع به مسئله اعتیاد پیش آمد در انتها بحث دید گاهشان در مورد اعتیاد ، به كلی دگرگون شد و كتابی را كه بنده در زمینه اعتیاد نوشته ام مورد مطالعه ایشان قرار گرفت . سپس اظهار علاقه كردند تا در جلسات شركت كنند . چندین جلسه شركت كردنند وبه تدریج با حقایقی در مورد اعتیاد آشنا شدند . در پیامد آن ، آقای سیروس مقدم كارگردان مجموعه ، در جلسات شركت كردند و نشست ها و بحث های فراوانی در گرفت و در ادامه بازیگران منتخب سریال بخصوص سركار خانم پانته آ بهرام (منیژه ) در جلسات متعدد حضور یافتند و با استفاده از راهنمائی های مسافری بنام خانم زندی و مدد گیری از دست نوشته های ایشان در زمینه اعتیاد دید گاه تازه ای ازاعتیاد را ادراك كردند .
این بینش جدید سبب شد تا بر خلاف دیدگاه متداول ، مجموعه ای از حقایق از زبان معتادانی كه خود سالها ست اعتیاد را ترك كرده اند تهیه شود و در اینجا به سهم خودم از شجاعت و شهامت آقای عزیزی و كلیه كسانی كه در تهیه این مجموعه زحمت كشیده اند ، صمیمانه تشكر می كنم .ذهنیتی كه جامعه از یك فرد معتاد دارد یك آدم ژولیده و كثیف است كه در خیابان ها تكدیگری می كنند اما این تصور عمومی در این مجموعه دگرگون شد و احراز گردید كه یك معتاد می تواند سر و وضع بسیار مرتب و ظاهرآراسته هم داشته باشد . معتاد می تواند هركس با هر شخصیتی باشد . زن و مرد فرقی نمی كند معتاد در هر لباسی وجود دارد .
▪ مسئله اعتیاد به مواد مخدر دربین قشر جوان و نو جوان به مرز های خطرناكی رسیده و حتی مدارس و دانشگاه ها نیز مصون نمانده اند . به نظرشماچه عواملی سبب گرایش جوانان به سمت اعتیاد می شود؟
ـ متاسفانه مصرف مواد مخدر امروزه به صورت یك تفریح ارزان قیمت درآمده كه حتی از بسیاری از سرگرمی های سالم و انواع ورزش كمتر هزینه دربر دارد از طرفی كنجكاوی و بعضاً چشم و همچشمی بین جوانان و نداشتن سر گرمی مناسب می تواند انگیزه های كاذبی برای گرایش به سمت اعتیاد داشته باشد . حتی در اغلب محیط های ورزشی هم رد پای اعتیاد را بین ورزشكاران به صورت دوپینگ و انرژی زائی موقت جستجو كرد عوامل بسیاری در این امر دخیلند كه حوصله بیشتری را طلب می كنند . نقش مافیای بین المللی و تجارت جهانی مواد مخدر كه بالغ بر ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد دلار در سال سود در بر دارد ، همواره مطرح و تعیین كننده بوده است . البته همجواری ایران با افغانستان كه بزرگترین تولید كننده مواد افیونی در جهان است سبب می گردد كه مواد مخدر با قیمت پائینی در ایران به دست مصرف كننده برسد كه خود نقش بسزائی در رواج اعتیاد بازی می كند .
▪ بفرمائید چه نوع مواد مخدری در بین جوانان ما بیشتر مرسوم و متداول است ؟
ـ در شروع هروئین با فرم های مختلف و در ادامه انواع قرصهای مخدر و روان گردان و توهم زا تا تریاك و شیره و به صورت خوراكی و حتی شربت متادن ، ال اس دی و اسید روی ورقه كاغذ . كوكائین به دلیل گرانی زیادچندان در ایران متداول نیست . یك عامل بسیار نگران كننده ،عوارض بسیار سو و غیر قابل برگشت در بین كسانی است كه برای بار اول از حشیش . ال اس دی و اسید استفاده می كنند . نمونه و الگو های فراوانی از این افراد وجود دارد كه در اثر یك بار مصرف جایگاه حواس آنان در مغز جابجا شده و دیگر به جای اول باز نگشته است . مركز افكار واندیشه تغییر جا داده است اما پس از غنثی شدن اثر مخدر ، برنگشته و حالا در كنج خانه یا بیمارستان افتاده اند و تا آخر عمر مجنون و دیوانه باقی خواهند ماند . نامه های زیادی ازسوی خانواده های این افراد به من می رسد با موارد زیادی از نزدیك برخورد كرده ام كه متاسفانه راه حل پزشكی برای آنان وجود ندارد . قصد ایجاد ترس و واهمه ندارم . گفته هایم هشداری است برای جوانانی كه تصور می كنند با یك بار كشیدن حشیش یا استعمال ال اس دی یا اسید هیچ اتفاقی برایشان نخواهد افتاد .
▪ لطفاً بفرمائید كه خانواده ها از چه طریق می توانند كنترل و نظارت بر عملكرد فرزندان در زمینه اعتیاد داشته باشند و اگر خدای ناكرده فرزندی در ابتدای راه اعتیاد است ، چه علائم و نشانه هائی دارد كه به كمك آنها اعتیاد او را تشخیص دهند ؟
ـ این كه بخواهیم تخم بد بینی و تردید را در خانواده بكاریم والدین را به نقش مامور تجسس فرزندان در آوریم اصلاً درست نیست بلكه تربیت صحیح و اصولی توام با آگاهی و بینش درست والدین است كه می تواند بهترین ناجی برای جلو گیری ازآلودگی به اعتیاد باشد و اتفاقاً درد همینجاست كه خانواده ها و اجتماع ، قبل از هر چیزی باید خود آموزش صحیص ببینند و اعتیاد را درست بشناسند نه آنكه بر پایه یك سری باورهای غلط و تصورات بی پایه و اساس ، اعتیاد و معتاد را تعبیر و تفسیر كنند . عكس العمل های نادرست در مقابل فرد معتاد ، كار را بهتر نمی كند هیچ بلكه بلكه صد درجه بدتر هم می كند . آنهائی كه بخواهند تشخیص دهندكه فرزندشان گرفتار هست یا خیر ؟ تشخیص ، پیشكششان . آنهائی كه به فرض تشخیص دادند چون هیچ دانشی راجع به اعتیاد ندارند ، بدتر خرابكاری می كنند .
▪ پس در واقع قبل از آنكه بخواهیم به كشف معتاد و درمان وی بپردازیم ، لازمست به شناخت اعتیاد و مسائل جانبی آن پرداخته شود . همینطور است ؟
ـ بله همینطور است . قریب دو سال است كه در هر سخنرانی و یا هر تریبونی كه امكانش باشد ، فریاد می كنم كه ای مسئولین ،صورت مسئله اعتیاد و روش درمان آن را به طریقه اصولی به خانواده ها آموزش دهید . مثالی بزنم . هفته پیش خانم جوانی كه به تازگی به دلیل اعتیاد همسر متاركه كرده و خود نیز توسط وی معتاد شده بود به نزد من آوردند . پدر این خانم با بینش غلط و القائاتی كه به وی شده بود ، برای انكه دخترش را از اعتیاد نجات دهد ،اورابا طناب محكم به تخت بسته و در اثر فشار طناب و تقلای دختر ، هر دو مچ دست او بشدت مجروح و دچار ضایعات فراوانی شده بود . خوب این پدر فكر می كرد كه مثل بعضی فیلم ها تنها راه نجات دخترش این است كه اورا به تخت ببند دكه یا بمیرد و یا از اعتیاد خلاص شود . بسیاری همین افكار را دارند كه تنها راه نجات از اعتیاد ، بستن به تخت یا زندانی كردن در زیر زمین یا با كتك و ضرب و شتم است و یا اگر دلشان نیامد ، تحویل بازداشتگاه بدهند و اگر پول دارند ، از طریق آگهی های ترك اعتیاد چند روزه تضمینی ، قرصی یا شربتی گرفته و به ظاهر ترك كنند و دوباره چندی بعد همان آش و همان كاسه تكرار شود تا بالاخره جهل و تعصب كور سبب شود كه فرد معتاد ازخانه و كاشانه بیرون رانده شده یا جان خود را سر این كار بگذارد . اینست كه به جرات می توان گفت كه ما راه درمان معتاد و روش صحیح ترك اعتیاد را بلد نیستیم و فقط ادعا می كنیم كه می دانیم وهیچ نمی دانیم .
▪ آقای مهندس دژاكام شما اشاره به باورهای غلط اجتماعی در مورد اعتیاد و فرد معتاد كرده اید ؟ و چرا نادرست است ؟
ـ ببینید ، باور غالب اجتماعی اینست كه شخص معتاد موجودی است ، كثیف ، انگل، دزد ، نفرت انگیز و مجموعه ای از رذائل و خصوصیت های منفی كه در یك انسان می تواند وجود داشته باشد ، در معتاد متجلی است . بر پایه این دیدگاه باید از فرد معتاد حذر كرد و با نفرت و انزجار او را از جامعه دور كرده و یا نابودش ساخت . رفتار اجتماعی با معتادین توام با نفی و طرد ، نفرت و انزجار ، تحقیرو تخفیف و خلاصه به شكل بر خورد با مجرم خطر ناكی است كه عدم اش به از وجود .
اگر چه عوارض ثانویه اعتیاددر بین گروهی از معتادین كه به دلیل فقر و تنگدستی امكان تامین هزینه زندگی خود را ندارند ،سبب می شود كه برای خرج اعتیاد خود دست به هر كاری بزنند ، نسبت به سر و وضع و بهداشت فردی بی تفاوت شوند و در یك كلام مشمول تمام صفاتی كه جامعه به معتادان نسبت می دهد با شند اما این عمومیت ندارند و اكثریت معتادان را شامل نمی شود . معتاد قبل از اینكه یك مجرم باشد یك بیمار است و این رفتارهای غلط اجتماعی و عملكرد نا درست دیگران است كه به جای تلاش برای رفع درد و مرضش ، اورا به وادی خلاف سوق می دهد . خوشبختانه دو سالی است كه در قوانین تجدید نظر شده و به عنوان مجرمیت معتاد به شرطی كه اقدامات درمانی را شروع كرده باشد ، حذف گردیده اما باورهای اجتماعی فرقی نكرده و در زمینه آموزش اجتماعی و بخصوص خانواده ها تلاش چندانی صورت نگرفته است .
برگ زرینی كه در سریال تلویزیونی ، مسافر ، به بینندگان آن عرضه شد شكستن قسمتی از همین باورهای غلط بود. گفتم معتاد هركسی می تواند باشد . یك متخصص ، یك مهندس ، یك پزشك ، یك صنعتگر و الی آخر.
پس چگونه اجتماع همه را با یك چوب رانده و در قالبی پست و حقیر می گنجاند ؟ با این میزان شیوع اعتیاد بین دانشجویان و حتی در شاخه های علوم پزشكی ، اگر امروز به فكر راه چاره باشیم فردا با جماعتی فارغ التحصیل معتاد سرو كار داریم و قبل از آن كه قادر به علاج دردهای مردم باشند ، دیگری باید درد خود آنان را مداوا كند.
▪ پس جناب مهندس ، دوباره به سر خط بر می گردیم و از پایه شروع می كنیم . لطفاً بفرمائید كه اعتیاد چیست ؟
ـ من ۱۷ سال تمام ، اعتیاد را با گوشت، پوست ، استخوان و تمام وجودم لمس كردم . به كلیه حالات و روحیات یك معتاد واقف هستیم .رفتار های اجتماعی از خانواده خودم گرفته تا بستگان ، دوستان و ..... را به خوبی می شناسم . بارها تلاش كردم تا اعتیادم را ترك كنم اما نشد . دست به دامان خیلی از پزشكان شدم .هر روشی كه برای اعتیاد بود تجربه كردم و زمانی كه مستاصل و درمانده شده بودم ، ندائی درونی مرا به خود اورد تا به جای التماس ودست نیاز به سوی این و آن بردن ، خودم ناجی خودم شدم بر پایه یك بینش علمی و اصولی ، به تجزیه و تحلیل اعتیاد پرداختم و به جائی سیدم كه نه تنها اعتیاد هفده ساله را ترك كنم بلكه این سعادت نصیبم شد تا مجموعه سالیان دراز مطالعات و تحقیقاتم را در قالب كتابی به جامعه تقدیم كنم .
اصولاً كسی كه معتاد نبوده ، به هیچ وجه نمی تواند حالات روحی – روانی واحساسی فردی را كه گرفتار دام اعتیاد است به درستی درك كند و چون نمی تواند پس معیار و باورهای او ، تنها القائات و دانسته های ناقصی است كه دركتاب ها خوانده یا در فیلم هاد یده و این ور آن ور شنیده است . با این بینش ، چگونه می توان انتظار داشت كه این فرد ولو پزشك متخصص هم باشد ، بتواند راه علاج و درمان قطعی اعتیاد را به دیگران عرضه كنددر حالی كه چه بسا در دوران تحصیلی واحی هم در زمینه اعتیاد نگذرانده باشد ؟ آنچه كه سبب می گردد كه روش های مختلف ترك اعتیاد كمتر ثمر بخش و مفید فایده باشد ، همین نكته ظریف است . قصدم نفی تلاش ها و زحمات دیگران نیست بلكه آنچه را كه واقاً در عمل می بینیم اینست كه با این روش ها معتاد ظاهراً درمان شده است ولی چندی بعد مصرف مواد را شروع می كند .
بهتر است بگویم كه این روش های مرسوم ترك اعتیاد ، بیشتر جنبه موقتی و دلخوشی دارند تا درمان قطعی و دائمی آن و نتیجه اش شمار روز افزون معتادان است . معتاد به تریاك، امروز ترك می كند و فردا با هروئین شروع می كند . حتی روش هائی مرسوم به ترك اعتیاد در چند روز و ترك تضمینی و ترك یا طب سوزنی و غیره كه در قالب آگهی های مطبوعاتی عرضه می شود ، بیشتر از آنچه از تعداد معتادان بكاهد ، به جمعیت معتادن افزوده است زیرا نا خوسته القا می كند كه ترك اعتیاد كار ساده ای است پس نباید زیاد نگران بود . این بزرگترین بد آموزی در زمینه اعتیاد است كه باید با آن برخورد شدید قانونی شود . من در همینجا به جوانان و خانواده ها هشدار می دهم كه همه این ادعاها ، دروغ وفریبی بیش نیست و بیشتر قصد خالی كردن جیب مردم را دارند تا درمان اعتیاد .
اعتیاد به موادمخدر ، یك نوع بیماری است كه بر اثر عدم آگاهی و توسط خود شخص معتاد بوجود می آید و در طی آن در اثر مصرف مواد مخدر مكانیزم های حیاتی بدن از تعادل طبیعی خارج شده و فعالیت قسمت هائی از آن بصورت اشكار یا پنهان دچار اختلال ، كم كاری و یا عدم فعالیت می گردد .
اعتیاد را باید در سه مقوله جسم ، روان و جهانبینی بررسی كرد . در مبحث اعتیاد جسمانی . علوم پزشكی تحقیقات گسترده و فراوانی به عمل آورده و عوارض جسمی انواع مواد مخدر شناخته شده و مطالعات آكادمیك كاملی برای هر الگوی تخدیری وجوددارد . اما نكته ای كه كمتر در باب اعتیاد به آن پرداخته می شود مكانیزم و سازو كار بدن انسان از نظر بیوشیمی و تغییرات مراكز تولید مواد مخدر طبیعی كه به ان مواد شبه افیونی می گوئیم و عكس العمل های متفاوت بدن در مراحل مختلف اعتیاد است .
كم توجهی به این مطلب سبب گردیده كه در روش های متداول ترك اعتیاد، فرصت برگشت به حالت تعادل اولیه مواد شبه افیونی به بدن فرد معتاد داده نشود . عیب كار در همین جاست . به عنوان مثال در زمینه اعتیاد به تریاك كه خود مجموعه ای از آلكالوئید های مخدر است ، بدن انسان احتیاج به زمانی حدود ده ماه دارد تا بتدریج نیاز طبیعی بدن به موااد شبه افیونی را بازسازی كند . چنانچه در این زمان طولانی نیاز بدن از بیرون تامین نشود ، عوارض شدید روحی و جسمی به جای خواهد گذاشت كه در بسیاری از موارد قابل جبران نیست .
مگر می شود بدنی راكه چندین سال از بیرون مواد مخدر دریافت كرده و در نتیجه تولید مواد شبه افیونی متوتقف و تعطیل شده است به یكباره وادار به فعالیت و تولید دوباره كرد ؟ كسانی كه فكر می كنند با بستن و زندانی كردن معتاد ( روش سقوط ازاد یا بهتر بگویم روش یابوئی – زور درمانی – شلاق درمانی - طناب درمانی ! ) پس از گذشت سه روز اعتیاد بر طرف می شود ، بدانند كه چنین نخواهد شد و این فرد هر زمانی كه آزاد شود و امكان دسترسی به مواد مخدر پیدا كند ، در مصرف آن درنگ نخواهد كرد چون اختیارش دست خودش نیست . چنین روش هائی در مورد یك معتاد یا درواقع یك بیمار ، نوعی جنایت ناشی از عدم درك و آگاهی نسبت به اعتیاد است كه متاسفانه با ساختن یكسری فیلم ها و القائات نا درست ، در ذهن جامعه و مسئولان رسوخ كرده است .
▪ پس با این حساب كسانی كه ادعا می كنندكه مثلاً ظرف یك هفته معتاد را معالجه می كنند دروغ می گویند ؟
ـ البته پزشكان حاذق و شرافتمندی هستند كه در زمینه ترك اعتیاد تلاش می كنند و صادقانه مشكلات و مسائل را با بیمار و همرامانش در میان می گذارند و بی جهت به آنان امیدواری نمی دهند اما كسانی نیز هستند كه با فریب و نیرنگ بیمار را خام می كنند و به قصد سر كیسه كردن به او اطمینان می دهندكه ظرف چند روز كاری خواهند كرد كه برای همیشه اعتیاد را كنار بگذارند . بعد از آنكه اعتماد فرد بیمار جلب شد آن وقت با لطایف الحیل بابت قرص ها ، كپسول و شربت های دست ساز مبالغ گزافی ازوی می گیرند و متقاعدش می كنند به جای مصرف مواد مخدر ، منبعد قرص و كپسول و شربت بخورد . در واقع یك اعتیاد را با اعتیاد دیگر جایگزین می كنند كه عواقب آن بمراتب بدتر و خطر ناكتر از اعتیاد اولیه است . در این خصوص تحقیقات مفصلی به عمل آمده و بطور مشروح در مقاله ای با عنوان ،، مسا له اعتیاد ،، و همینطور،، كتاب عبور از منطقه ۶۰ درجه زیر صفر ،، مطرح كرده ام و در مبحث روش های ترك اعتیاد ، راجع به این مساله بیشتر صحبت خواهیم كرد .
▪ جناب دژاكام ، در ادامه لطف بفرمائید راجع به مواد شبه افیونی كه در بدن تولید می شود و همچنین روش های ترك و راههای درمان بیماران معتاد برایمان بگوئید .
ـ تا به حال به آنچه كه در مورد اعتیاد به مواد مخدر مطرح شده راجع به عوارض مصرف این مواد بوده خواه عوارض اجتماعی وخواه عوارض فردی روی بیمار معتاد اما كمتر صحبت از عوارض و مضرات ترك اعتیاد شده است . در واقع تمام تلاش جوامع و حتی پزشكان معطوف به آنست كه بیماران معتاد هرچه سریعتر ترك كنند بدون آنكه به عوارض بعد از اعتیاد توجه چندانی شود . آنچه كه بعد از قطع مواد مخدر در بیمار مشاهده می شود ، به عوارض یا عكس العمل های آشكار تعبیر كرده ام .
به عنوان مثال یك بیمار معتاد به تریاك یا هروئین ، بعد از ترك دچار اسهال ، تعریق ، عطسه مكرر ، استخوان درد ، بی خوابی و ... می شود كه برای پزشك و خود بیمار و اطرافیانش قابل مشاهده و تشخیص است . اكثر این عوارض به خودی خود ظرف مدت ۱ تا ۲ هفته بر طرف می گردد . همین مورد اسهال كه اشاره شد ، ناشی از بیماری میكروبی و عفونی نیست و یا درد استخوان بیمار ناشی از روماتیسم نیست و اگر عطسه می كند علت آن سر ماخوردگی نیست و یا بی خوابی بیمار مربوط به اختلالات روحی و روانی نیست بلكه صرفاً در اثر عدم مصرف مواد اختلالاتی در متابولیسم بدن ایجاد شده و در واقع این عدم تعادل هورمونی بدن بیمار است كه باعث این عوارض شده اما در مقابل پزشك متخصص چه می كند ؟
برای كاهش این عوارض داروهائی تجویز می كند كه در عین داشتن تاثیر برای بیماری های خاصی طراحی و ساخته شده اند نه عوارض ناشی از ترك اعتیاد .
واقعیت اینست كه در این مدت ۱ تا ۲ هفته هر گونه دارو درمانی وغیر داروئی جواب مثبت می دهد. آنكه متخصص طب سوزنی است می گوید روش وی بیمار را معالجه كرده است و راست می گوید . آنكه متخصص هیپنوتیزم است عیناً همین ادعا را دارد و اوهم راست می گوید . انكه در این ۲ هفته بیمار را زندانی كرده و شلاق زده او هم مدعی است كه بیمار را معالجه كرده است . همه ظاهراً راست می گویند ولی این خود سیستم بدن انسان است كه پس از گذشت حدود ۲ هفته ، عوارض را تقلیل داده یا خنثی كرده است .
آنچه گفته شد عوارض آشكار ترك اعتیاد و درمان بیمار بود كه اكثر پزشكان تا حدی می دانند و می گویند كه چون بیمار مصرف مواد را قطع كرده و مدت ۲ هفته هم عوارض آنرا كم و بیش گذرانده پس درمان شده و اعتیاد وی برطرف شده است . این مقطع را اكثراً به غلط مرحله سم زدائی می نامند. این واژه غلط سم زدائی همه را گمراه كرده است . از بیماران معتاد گرفته تاخانواده ها ، متخصصین ، مسئولین والی آخر.
مساله سمیت مواد مخدر یك امر نسبی است ، به عنوان مثال خوردن ۱ تا ۵/۱تریاك برای یك فرد سالم ، كشنده ومرگ آور است و در صورت استفاده باید فوراً شخص را به پزشك رساند تا با شستشوی معده و داروهای خنثی كننده اثر تریاك ، به اصطلاح از بدن بیمار سم زدائی شود . وقتی یك شخص معمولی این مقدار تریاك را مصرف كند ، بدنش دچار اختلال و بر هم خوردن تعادل هورمونی می شود اما در مورد یك بیمارمعتاد عكس این قضیه صادق است چون اگر از مواد مخدر مصرف نكند دچار عدم تعادل خواهد شد . هم عوارض و گرفتاری های بیماران معتاد در مرحله ترك از عدم مصرف مواد ناشی می شود نه مصرف مواد .
تا این جا عوارض و عكس العمل اشكار ترك اعتیاد از نظر فیزیكی وفیزیولوژی مطرح شد و فعلاً كاری به روان و جهان بینی نداریم . این عكس العمل های آشكار كمتر از ۵% بار درمان معتاد را شامل می شود . ۹۵% بقیه مربوط به اختلالات یا عكس العمل های پنهان است كه اصلاًبه آن توجهی نمی گردد . از این جهت به آن پنهان می گوئیم كه از نظر شخص بیمار ، پزشك و خانواده مخفی است . البته پزشكانی هستند كه به این مطلب آگاهی كامل دارند و در بعضی كتابهای پزشكی درج شده و موضوع جدیدی نیست .
عكس العمل های پنهان به مواد شبه افیونی بدن انسان مرتبط است . مواد شبه افیونی ، مخدرهای طبیعی هستند و بیشتر توسط سلسله اعصاب مركزی و قسمت های مختلف مغز تولید می شوند و سیستم های ضد درد ، خواب ، شجاعت ، ترس ، پرخاشگری ، شادابی یا خمودگی و كلیه واكنش های روانی را تحت كنترول دارند . مثلاً یك شادابی و نشاط كسانیكه ورزش می كنند در همین ازدیاد ترشح برخی مواد شبه افیونی بدن آنان در مقایسه با سایرین است .
تا سال ۱۹۹۷ میلادی بیش از ۱۲ تركیب شبه افیونی در قسمت های مختلف سیستم عصبی انسان شناخته شده است كه مهمترین آن بتا اندروفین ، متا انكفالین ، لو انكفالین و دینورفین هستند . از آنجا كه ورود مواد مخدر به بدن سبب بی نیازی متا بولیكی به مخدر های طبیعی می شود بنا بر این قسمت های سازنده این تركیبات غیر فعال شده و به تدریج تحلیل رفته و از كار می افتند .
با قطع سریع مصرف مواد ، چون نیازبدن به مواد شبه افیونی از بیرون تامین نمی شود و سیستم های درونی هم از كار افتاده اند پس عوارض كمبود مخدرهای طبیعی در شخص بروز می كند كه عبارتند از : افسردگی ، تنبلی و زود خسته شدن ، گریه كردن ، عدم میل به زندگی ، افزایش میل جنسی توام با ناتوانی جنسی ، بی خوابی ، ترشح بزاق چسبناك ، پرش عضلات دست ها و پاها ، گرفتگی و اسپاسم عضلانی و مواردی دیگر .
اشتباهی كه تاكنون صورت گرفته اینست كه عوارض را عوارض روحی و روانی می پندارند و می گویند كه عوارض جسمی ( عوارض آشكار ) همان ۲ هفته اول بود و حالا این مشكلات مربوط به روح و روان بیمار معتاد است. این برداشت كاملاً نادرست است زیرا این عوارض ریشه در جسم بیمار دارد نه روان او . سیستم تولید مواد شبه افیونی از كار افتاده و از بیرون بدن هم جایگزین نمی شود در نتیجه مثالاً بیمار افسردگی دارد . اگر این عوارض ناشی از عوارض روانی باشد ، قدر مسلم برای مداوای آن حداقل چند ماهی وقت نیاز است حال آن كه به محض مصرف كمی مواد مخدر و ایجاد تعادل در مواد شبه افیونی مورد نیاز بدن ، فوراً شخص به حالت عادی بازمی گردد .
فردی كه پس از ترك اعتیاد كه ظاهراً دچار اختلالات روانی شده و قصد خودكشی دارد ، به دیگران تهاجم می كند ، اسباب و اثاثیه منزل را می شكند و صد ها خطای دیگر چطور می شود كه با خوردن یك حب تریاك دوباره نرمال و عادی می گردد ؟ این مخدر روی جسم او اثر می گذارد یا روی روان او ؟ غیر از این است كه این عوارض ریشه در جسم بیمار دارد و با رسیدن به تعادل هورمونی ، همه اشكالات به ظاهر روانی برطرف می شود ؟
قبل از ورود به بحث روش های متداول ترك اعتیاد و درمان بیماران معتاد ، دسته بندی انواع بیماران معتاد را بررسی می كنیم . معتادین به سه گروه تقسیم می شوند . اولین گروه كسانی هستند كه به صورت تفننی و تفریحی مواد مخدر مصرف می كنند . این گروه را ما نامزد های اعتیاد می گوئیم . دلیل آنهم اینست كه این افراد تصور می كنندكه مصرف تفننی و گاهگداری مخدر ها خطری ندارد و معتاد نمی شوند اما غافل از ان هستند كه تمام معتادان حرفه ای اول به صورت تفریحی شروع به مصرف مواد كرده اند . اصولاًهیچ آدم عاقلی تصمیم نمی گیرد كه معتاد شود و از فردا شروع به مصرف دائمی مواد مخدر كند بلكه اول گریز می زند بعدی كریز !
نامزد های اعتیاد به تدریج جزو معتادان حرفه ای می شوند و راه گریزی ندارند. دروازه ورود به اعتیاد ، مصرف تفریحی مواد است .
این نامزدها زمانی بخود می آیند كه اسیر دام اعتیاد شده اند . مهمترن و واجب ترین مساله برای این گروه پیشگیری از اعتیاد حرفه ای آنان است . اگر از نظر علمی و عقلی برای این دسته توجیه شود كه قطعاً معتاد خواهند شد آن وقت حواسشان را بیشتر جمع می كنند و دست به عصا راه خواهند رفت و در عملكرد خود تجدید نظر می كنند . دادن اطلاعات و آگاهی های لازم از طریق رسانه های عمومی در مورد اعتیاد ، كمك موثری برای جلوگیری از ادامه راه این گروه به شمار خواهد رفت .گروه دوم معتادان كسانی هستند كه اعتیاد را دوست دارند و خیال می كنندكه اعتیاد را دوست دارند و خیال می كنندكه اعتیاد برای آنان كاری انجام می دهد و یا در اعتیاد غرق شده اند . این دسته را باید مهار كرد و از رفتارهائیكه سبب تحریك آنان می شود خودداری نمود . آنچه كه در بیست سال گذشته نسبت به این معتادان روا شده نادرست بوده و هر نوع ممانعت و اقدامات بازدارنده سبب تشدید علاقه آنان به اعتیاد گردیده است . با این گروه باید مدارا كرد و به تدریج زمینه های رشد فكری و افزایش دانش و آگاهی های لازم در مورد اعتیادرا برایشان فراهم ساخت .
علاقه مندان به مصرف مواد مخدر را اگر زندان كنندكه كردند، اگر شلاق بزنند كه زدند ، اگر شور آباد و جزیره تبعید كنندكه كردند ، با هر شرایطی دست از اعتیاد بر نخواهند داشت بلكه بیشتر جری خواهند شد. این دسته می گویند : زندانش را كشیدیم ، چرا خودش را نكشیم ؟ كتكش را خوردیم ، چرا خودش را نخوریم ؟
و به محض آزادی از قید و بند ، اعتیاد سابق را با شدت بیشتر ادامه خواهند داد . اگر در زندان باشند با یك سرنگ ۳۰۰ نفر مشتركاً ماده مخدرتزریق می كنند و همه مبتلا به ایدز یا هپاتیت می شوند كه شدند .
اگر در بیرون به آنان سرنگ نفروشند ، كنار بیمارستان ها از سرنگ های مصرف شده استفاده میكنند . نتیجه این تزریقات آن خواهد شد كه یك معتاد عادی در این دسته تبدیل به معتاد ایدزی ، معتاد هپاتیتی ، معتاد مسلول و .... می گردد . كدام بهتر است ؟ یك اعتیاد ساده یا معتادی با هزار درد و مرض كه جامعه را تهدید می كند؟ لزوم بازنگری در قوانین و تصحیح دیدگاه ها در خصوص معضل اعتیاد ، راه كار منطقی و علمی در برخورد با این دسته از معتادان خواهد بود . مسئولان بایدبین بد و بدتر یكی را انتخاب كنند كه تاكنون با زور و قوه قهریه چند نفر از این معتادان را واقعاً ترك داده اند ؟
گروه سوم از معتادان كسانی هستند كه بهر دلیل می خواهند اعتیادشان را ترك كنند و خواستار رهائی ازاعتیاد هستند. اغلب افراد این گروه بار ها با روش های مختلف اقدام به ترك كرده ولی موفق نبوده اند . برای این گروه باید اقدامات درمانی را با روش صحیح و اصولی انجام داد نه روش هائی كه هزارن بار آزموده شده ولی بی فایده بوده است .
▪ آقای مهندس دژاكام ، جامعه بیماران معتاد همواره برای انتخاب یك روش اصولی ، منطقی وعملی جهت ترك واقعی اعتیاد با مشكل روبرو هستند . چه روش هائی برای ترك وجود دارد و روش پیشنهادی شما چیست ؟
ـ امروزه در اكثر كشور های پیشرفته دنیا ، اعتیاد را به عنوان یك واقعیت اجتماعی پذیرفته اند و تلاش می كنند تا توزیع مواد مخدر مورد نیاز بیماران معتاد را از طریق نسخه پزشكان و دارو خانه ها تامین كنند نه این كه به دست قاچاقچیان و اعمال آنان بسپارند تا علاوه بر تقلب و افزودن تركیبات خطر ناك به جای مخدر اصلی ، بزهكاری های اجتماعی و فساد را در جامعه ترویج دهند . در حالی كه قاچاقچیان خرده پا برای تامین خرج اعتیاد و كسب درآمد ، در مد ارس و دانشگاه ها به دنبال مشتریان جدید می گرند و روز به روز به تعداد جوانان آلوده اضافه می كنند، توزیع مواد مخدر توسط سیستم داروئی و تحت نظارت دولت و مراجع ذیصلاح مانع بروز ناهنجاری های اجتماعی بیشتر و كنترل معضل اعتیاد خواهد شد .
علنی تر و آشكار تر می گویم . شایسته است تا مسئولان امر و دولت نظیر بعضی از كشورها ، با گروه بندی مواد مخدر در دسته های ۱- مخدر های سنگین ( تریاك – شیره – هروئین- مورفین – كوكائین ) ۲- مخدر های خطر ناك مصنوعی ساخته شده در لابراتوار ها ( LSD یا اسیدها و ... ) ۳- مخدر های سبك ( حشیش – گراس – چرس و ...) با قدرت و شهامت توزیع بعضی از مواد مخدر را در دست گیرند و توسط داروخانه ها یا مراكز شناخته شده و تحت كنترل نیاز چند میلیون بیمار معتاد را تامین كنند. در كنار آن با آموزش صحیح و اصولی در جامعه ، مانع افزایش شمار معتادان و تشویق و ترغیب بیماران معتاد به ترك اعتیاد شوند .
اگر این كار انجام شود ، می توان با ثبت سوابق معتادان و كنترل میزان مصرف آنان و استفاده از روش های ترك اصولی و علمی اعتیاد ، به شكل مطلوب و بدون اعمال زور و قوه قهریه ، جمع كثیری از این چند میلیون معتاد فعلی را در یك مقطع زمانی كمتر از یك سال نجات داد و بیماران معتاد كه نیازشان به مواد با قیمت ارزان و تحت كنترل دولت تامین می شود ، دیگر نزد قاچاقچی و مواد فروش نمی روند و نسل این انگل ها نیز برچیده خواهد شد .
یكی از باورهای غلط اجتماعی این است كه می گویند معتادان غیرت و اراده ندارند و اگر یك جو اراده در وجود آنان باشد ، اعتیاد خودرا ترك می كنند . این بینش غیرمنصفانه و ضد اخلاق از ذهن كسانی تراوش می كند كه هیچ اطلاع و آگاهی از مساله اعتیاد ندارند . بیماران معتاد نظیر سایر انسان ها دارای اراده و غیرت و شرف هستند . اگرچه اعتیاد بعضی از خصلت های انسانی را تضعیف می كند اما به معنای نفی و عدم وجود این صفات در معتادان نیست .
شاید فقر و تنگدستی و مخارج سنگین اعتیاد سبب شود تا اقلیتی از بیماران معتاد به خفت و خواری و ذلت تن در داده و آلوده خلاف كاری ها شوند اما این مساله عمومیت ندارد و اكثریت از این رذایل مستثنی هستند . ترك اعتیاد به یك دانه جو اراده و غیرت نیاز ندارد بلكه شدت عوارض دردهائی كه یك بیمار معتاد در حین ترك غیر اصولی تحمل كند ، از توان هر انسان صاحب اراده ای هم خارج است تا چه رسد به بدن تخریب شده یك معتاد .
با این مقدمه ، به روش های ترك اعتیاد به مواد مخدر می پردازیم . آنچه كه در این مبحث مطرح می شود شامل اعتیاد به مواد مخدر نظیر تریاك ، هروئین ، شیره ، كوكائین ، مرفین و اكثر مخدر های دارای منشا گیاهی و یا نیمه صناعی است . انواع قرص هائی كه دسته ای از معتادان همراه با مخدر های دیگر و یا به تنهائی مصرف می كنند به دلیل عوارض بسیار خطر ناك قطع مصرف آنها ، بطور جداگانه بررسی خواهد شد .
سه روش متداول ترك اعتیاد وجود دارد :
۱) ترك اعتیاد با قطع سریع مصرف مواد مخدر بدون استفاده از دارو
۲) ترك اعتیاد با قطع سریع مصرف مخدر و استفاده از دارو
۳) ترك اعتیاد به روش سنتی با كاهش تدریجی مصرف مواد مخدر .
۱) در روش اول ، بیمار به یك باره مصرف مواد را قطع می كند بدون آنكه دارو یا تركیبی را جایگزین مصرف مواد بكند . به این روش ترك ؛ سقوط آزاد ؛ یا ترك یابوئی گفته می شود . از این جهت آن را ترك یابوئی می گویند كه در واقع تحمل عوارض و درد های ناشی از قطع سریع مواد به حدی است كه قدرت و توان حیوانی چون یابو را طلب می كند اما بهتر است كه به جای این اصطلاح نامانوس ، از واژه ترك سقوط آزاد استفاده شود .
در روش ترك سقوط آزاد به علت قطع مصرف مواد ، مرحله عكس العمل های آشكار كه ۱ تا ۲ هفته طول می كشد بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد بود اما نشدنی نیست و كسانی هستند كه این عوارض را تحمل می كنند . بزرگترین عیب این روش اینست كه یك شوك مخرب جسمی و روحی به بیمار وارد می گردد .
سیستم های تولید مواد شبه افیونی در بدن ، حدود ده ماه زمان نیاز دارند تا باز سازی شوند لذا پس از گذرا نسختی های دو هفته اول ، مشكلات بی خوابی – افسردگی – كم حوصلگی – گریه كردن – كند ذهنی فراموشی تنبلی – عدم میل به زندگی و غیره در بیماران وجود داشته و طی این مدت شخص قادر به كار كردن نیست و یا راندمان كاری مساعدی ندارد . حتی تجویز می كنن دكه در این در این دوره ده ماهه شخص را بیشتر تنها بگذارندو تختخوابش را جدا كنند .در این مدت به علت عدم تعادل جسمی و روانی ، بیمار نباید تصمیمات سرنوشت ساز بگیرد .
شوك مخربی كه در این روش به بیمار وارد می شود ، سبب می گردد كه بعضی از قسمت های تولید كننده مواد شبه افیونی بدن چه بسا تا آخر عمر هیچ وقت فعال نشود . این مطلب به تائید پروفسور آرتور گایتون رسیده و در عمل ما هم به این تجربه رسیده ایم كه بین كسانی كه با روش سقوط آزاد ترك كرده اند درصد كمی به مرحله تعادل پایدار می رسند و اكثراً دچار عدم تعادل در دراز مدت هستند و یا به تیك های عصبی دچار می شوند .
۲) روش دیگرترك “ شبه سقوط آزاد “ است . بدین ترتیب كه پس از قطع فوری مصرف مواد و در طول یك هفته اول ، برای كاهش عوارض و دردهای بیمار از دارو استفاده می شود .این همان روش رایج بین العملی منجمله در ایران و همچنین اگهی های ترك اعتیاد است . به دلیل نادیده گرفتن زمان ده ماه بازسازی سیستم های تولید مواد شبه افیونی در بدن این روش فرق چندانی با روش سقوط آزاد و عوارض حاصل از آن ندارد . مثال علمی آن اینست كه در روش روش سقوط آزاد شخص از بالای ساختمان ده طبقه به پائین می پرد ولی در شبه سقوط آزاد كمی تخفیف داده و ازیكی دو طبقه پائین تر سقوط می كند .
۳) روش بعدی ترك اعتیاد ، كاهش تدریجی مصرف مواد است كه به آن “ ترك سنتی “ گفته می شود و از زمان های قدیم تاكنون مرسوم بوده است . در ترك سنتی ، هر روز مقداری از مصرف مواد مخدر كم می شود تا بتدریج به صفر برسد . مثلاً مقداری تریاك یا شیره را در ظرف آبی حل كرده و سپس به جای مصرف مواد ، روزانه چند پیمانه مشخص از این شربت می خورند و به جای مقدار خورده شده آب می ریزند تا شربت رقیق تر شود .
اگر مقدار مواد مخدر در شربت اولیه طوری انتخاب كه ظرف حدود ۱۵ روز مصرف مواد مخدر به صفر برسد در واقع مشابه ترك سقوط آزاد خواهد بود ولی اگر با حجم و مقدار بیشتر شربت عمل كنند به طوری كه بیش از ۴۰ روز طول بكشد در این صورت نتیجه بهتری عاید شده و عوارض كمتری به جای می گذارد . عده بسیاری ازبیماران معتاد ، از روش ترك سنتی و كاهش تدریجی مصرف مواد استفاده كرده و نتیجه گرفته اند . از روش ترك سنتی برای ترك اعتیاد به هروئین نیز می توان استفاده كرد مشروط بر آن كه بیمار به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت از مواد مخدر استفاده نكرده و عوارض خماری آنرا تحمل كند و بعد به جای مصرف هروئین ، از تریاك یا آب شیره استفاده كرده و به تدریج میزان مصرف را كاهش داده و به صفر برساند . سنگین ترین عمل و مصرف بالای هروئین ، پس از ۴۸ ساعت از قطع مصرف مواد با نیم گرم تریاك یا شیره قابل جبران است و البته ۳ تا ۴ روز طول می كشد تا بدن بیمار با تغییر نوع مواد خودرا تطبیق دهد و معمولاً‌پس از یك هفته ، اوضاع عادی می گردد .
هر یك از روش های ترك سه گانه دارای محاسن و معایبی است . به عنوان مثال روش ترك سقوط آزاد برای كسانی كه در ابتدای راه اعتیاد هستند و به طور تفریحی و تفننی از مواد مخدر استفاده می كنند و هنوز سیستم تولید كننده مواد شبه افیونی بدن آنان از كار نیفتاده است خوب جواب می دهد و چه بسا بهترین روش باشد ، اما همین روش برای آن دسته بیماران معتاد حرفه ای كه سالیان متمادی به مصرف مواد مخدر با دوز بالا مشغول هستند نه تنها موثر نیست بلكه اغلب عوارض شدید و غیر قابل جبرانی به جای خواهد گذاشت . بعلاوه برای بیمارانی كه به كار دائم اشتغال دارند ، استفاده از روش سقوط آزاد میسر نیست چون تا ده ماه نمی توانند كار مثبتی انجام دهند .
و یا در روش شبه سقوط آزاد ، اگر چه مصرف دارو سبب كاهش عوارض عكس العمل های آشكار در بیمار خواهد شد لیكن همین تركیبات داروئی بعضاً خطرناك تر از خود مواد مخدر می باشند و دسته ای از آنها بسیار اعتیاد آور هستند . مثال واضح آن هروئین است . این ماده مخدر به عنوان دارو برای درمان اعتیاد اختراع و تولید شد اما در عمل خود به اعتیاد خطر ناك تری بدل گردید و یا انواع و اقسام قرص های آرام بخش و مسكن وهمچنین قرص های روان گردان و توهم زا كه خود سرانه مصرف می گردد ، باعث رواج اعتیاد به قرص در بین بیماران و بخصوص جوانان شده است .
در اینجا به مسئولان ، دست اندكاران ، خانواده ها و مصرف كنندگان این قبیل قرص ها هشدار می دهیم كه عوارض مخرب این قرص ها بدون مجوز پزشك حاذق ، از هر نوع ماده مخدر دیگری بدتروشدیدتراست .بسیاری از عوارض جانبی آنها تا آخر عمر باقی خواهد ماند و ضایعاتی در مصرف كنندگان این قرص ها با دوز و تعداد بالا مشاهده می شود كه حتی از نظر ژنتیكی گریبانگیر فرزندان آنان نیز خواهد شد .وجه اشتراك روش های مرسوم ترك اعتیاد در نادیده گرفتن سیستم های مولد شبه افیونی در بدن انسان و ازكار افتادگی این سیستم ها در اثر اعتیاد است و همین كم توجهی سبب شده تا این روش ها جواب مناسب وقابل قبولی برای ترك اعتیاد ندهد و بسیاری از بیماران معتاد كه با این روش ها قصد ترك داشته اند ، بعد از مدتی بار دیگر اعتیاد مجدد پیدا كنند . خود من به دفعات این روش ها را آزموده و نتیجه این گرفته ام .
روشی را كه بنده به آن دست یافته و در كتاب عبور از منطقه ۶۰ درجه زیر صفر مطرح كرده ام ، روش جدیدی است كه تاكنون سابقه نداشته و بار اولی است كه در جهان به این شكل منتشر می شود . به همین روش به همان گونه كه مورد استقبال هموطنان قرار گرفته ، با استقبال خارجی هم مواجه شده است و مرتباً هیئت های علمی و تحقیقاتی كه از كشور های دیگر می آیند و با شركت در جلسات كنگره ۶۰ در جمعیت آفتاب و و جمعیت مبارزه با اعتیاد و انجام مصاحبه ، تحقیقات گسترده ای را آغاز كرده اند .
این روش ابداعی روشی بلند مدت است كه بنام روش ترك تدریجی – پله ای یا جهشی نام گذاری شده كه برای خنثی كردن عوارض عكس العمل های آشكار و پنهان ، از درم

 

 

 

آيتم‌هاي مرتبط

 • روش های درمان اعتیاد

  ۱) درمان اعتیاد با بوپره نورفین : در این روش که بسیار راحت وبدون درد صورت می پذیرد، بیمار در عرض یکی دو هفته با استفاده از داروی سابوتکس ترک کامل اعتیاد مینماید.

   

  حتی بیمار بدون اینکه نیاز به بستری شدن یا تحمل درد یا درخواست استعلاجی داشته باشد، می تواند به کار خود نیز ادامه دهد
  ۲) درمانMMT : در این درمان بیمار از مصرف مواد مخدر و عوارض خانمانسوز اجتماعی، روانی، خانوادگی، و...... رهائی می یابد و با استفاده از متادون تولدی دوباره را تجربه میکند.
  در کنار درمانهای فوق بیماریهای همراه یا زمینه ساز مصرف مواد نیز توسط روان درمانی ،مشاوره خانواده، درمان داروئی ناراحتیهای اعصاب و روان، واختلالات روانی وجنسی و..... نیز درمان میگردد.
  آیا اعتیاد درمان پذیر است؟
  علیرغم اینکه اعتیاد یکی از پیچیده ترین بیماریها می باشد چنانچه فرد تمایل واقعی به درمان داشته و این امر برایش ارزشمند باشد و با روش درست به پیش رود قطعا درمان می گردد ، در حالیکه در مورد برخی از بیماریها متاسفانه چنین مسئله ای دیده نمی شود. در مقابل در صورتیکه فرد هنوز به تشخیص درستی نرسیده باشد، به عمق مشکلات و عوارض ناشی از اعتیاد خود واقف نگردیده ، تمایل واقعی جهت درمان نداشته و حتی به ادامه روند اعتیاد خود بیشتر تمایل داشته باشد متاسفانه هرگونه اقدام درمانی بی نتیجه خواهد بود.
  البته در موارد نادری بدلیل پیچیدگیهای خاص روانی، اعتیاد یا بیماریهای زمینه ای جسمی امکان درمان وجود نداشته و تنها با برخی از داروهای خاص سعی در کنترل اعتیاد یا کاهش آسیبهای آن می شود.
  لازم به ذکر است علم درمان اعتیاد دانش جدید و نوپایی در دنیا بوده و تعدد و تنوع مواد اعتیاد آور در ایران و تفاوت آن با کشورهای دیگر استفاده از منابع پزشکی خارجی را در این زمینه محدود نموده است.
  از این رو درمان اعتیاد یکی از دشوارترین و پیچیده ترین موارد درمانی در علم پزشکی بوده و موفقیت درمان تنها با آمیزه ای از علم، تجربه، هنر، عشق، صبر و تعهد کادر درمانی در قالب یک کار گروهی منسجم حاصل می گردد که تحقق این همه متاسفانه کمتر به چشم می خورد.
  آگاهی کامل فرد از مراحل مختلف درمانی قبل از اقدام به درمان نقش بسیارمهمی در کسب نتیجه مطلوب درازمدت دارد، در مقابل آسان گرفتن امر درمان و اقدام به درمان بدون بررسی و مطالعه کافی منجر به بروز ناکامیهای مکرر در درمان این معضل و نهایتا” بروز یاس و نا امیدی از درمان میگردد. در حالیکه چنانچه درمان بدرستی شروع شده و ادامه یابد، یک بار اقدام کافی است تا بیمار را به نتیجه مطلوب برساند.
  آیا درمان اعتیاد را می توان تضمین نمود؟
  درمان اعتیاد شامل دو بخش عمده درمان وابستگی جسمی (که اصطلاحا به آن سم زدائی می گویند) و درمان وابستگی روانی می باشد که درمان وابستگی روانی مهمترین بخش آن می باشد . در درمان وابستگی جسمی پزشک نقش عمده را داشته ولی در درمان وابستگی ذهنی و روانی بیمار نقش اصلی را ایفا می نماید. البته در درمان وابستگی روانی پزشک آگاه و مجرب می تواند راهکارهای متعددی را به فرد ارائه نماید تا وابستگی فرد را رفع نماید ولی چنانچه فرد پس از سم زدائی در پی شرکت در برنامه های آموزشی فوق نبوده و یا آنها را در عمل بکار نبندد متاسفانه احتمال عود بالا خواهد بود( چرا که رمز موفقیت در انجام دادن است نه دانستن ).از اینرو تضمین سم زدائی تا حدود زیادی بعهده پزشک ولی تضمین درمان کامل عمدتا در دست خود بیمار است و با شناخت نسبی از بیمار و سایر مسائل مهم در مشاوره ابتدای درمان تا حدودی می توان نتیجه نهایی درمان را پیش بینی نمود.
  ترک مواد مخدر با چه علائم جسمی و روانی همراه است؟
  بدنبال قطع مصرف مواد مخدر در فردی که اعتیاد به این مواد دارد علائم متعددی بروز می کند که اصطلاحا به آن سندرم محرومیت (Withdrawal Syndrome) گفته می شود. این سندرم شامل:
  درد عضلانی استخوانی ، بیخوابی، بیقراری، عطسه، آبریزش بینی، خمیازه، اسهال، تهوع و استفراغ، بی اشتهایی، ضعف وبیحالی، پرش اندامها، احساس سرما و گرما، لرز، تعریق، تپش قلب، اشک ریزش، درد شکم، هذیان، پرخاشگری، وسوسه به مصرف مواد …. می باشد . شدت علائم فوق در افراد مختلف متفاوت بوده و تحمل آنها بدون اقدامات درمانی صحیح بسیار دشوار می باشد.
  آیا ترک اعتیاد می تواند سلامتی فرد را به مخاطره افکند؟
  درمان وابستگی جسمی به مواد مخدر که اصطلاحا سم زدائی نامیده شده و در جامعه به ترک اعتیاد معروف است در مواردیکه بیمارتحت ارزیابی صحیح پزشکی و آزمایشات لازم انجام نگرفته و یا استانداردهای مراقبتهای پزشکی و پرستاری رعایت نشود می تواند با خطرات جدی همراه باشد، در غیر اینصورت سم زدائی سلامتی فرد را مورد تهدید قرار نمی دهد. سم زدائی از نظر علمی عبارتست از بکار بردن روشهایی که به بیمار کمک نماید تا دوره ترک را با حداقل علائم و بطور کنترل شده و بی خطر پشت سر گذارد.
  لازم به ذکر است ترک الکل خطرات بیشتری نسبت به ترک مواد مخدر داشته و حتی با رعایت استانداردهای پزشکی امکان تشنج، کوما و مرگ وجود دارد.
  سم زدائی با چند روش علمی انجام می پذیرد؟
  در حال حاضر پنج روش علمی جهت سم زدائی وجود دارد که هر یک با مزایا و محدودیتهایی همراه می باشد. این روشها عبارتند از :
  روش علامتی ،روش جایگزینی ، روش سریع (RD) و روش فوق سریع (URD یا UROD) که دو روش اول عمدتا” بصورت سرپایی و دو روش آخر الزاما” بصورت بستری انجام می پذیرد. علاوه بر روشهای فوق که در مرکز تخصصی نوین برای بیماران مختلف انتخاب و انجام می پذیرند، طب سوزنی نیز از روشهای علمی سم زدائی است که در این مرکز استفاده نشده و در موارد خاصی کاربرد دارد.
  روشهای مختلف سم زدائی چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟
  این روشها از نظر میزان موفقیت، سرعت بهبودی و دوره درمان، شدت علائم، هزینه ، نیاز به استراحت و غیبت از کار، نیاز به داشتن همراه، سرپائی یا بستری بودن و امکانات و تجهیزات لازم جهت انجامشان با یکدیگر متفاوت می باشند.
  روش علامتی کم هزینه ترین روش بوده ولی در عین حال نیاز به چندین روز استراحت در منزل داشته و از آنجا که علایم جسمی و روحی درمان در برخی موارد بخوبی کنترل نمی شود از اینرو درصد کمی کاربرد موفقیت آمیز دارد. این روش بصورت سرپائی یا بستری قابل انجام است.
  روش جایگزینی چنانچه بدرستی انجام گیرد همراه با علایم بسیار خفیفی بوده و اغلب نیاز به استراحت نداشته، فرد قادر به انجام فعالیتهای روزمره میباشد. این روش نسبت به روش قبلی هزینه بالاتر و در عین حال دوره طولانی تری داشته و بهمین دلیل در صورت عدم انتخاب صحیح بیمار موفقیت پایین تری دارد و تنها در موارد خاصی کاربرد دارد.
  روش فوق سریع از نظر موفقیت و سرعت بهبودی بالاترین درصد را داشته، ضمن آنکه اغلب راحت ترین روش سم زدایی نیز میباشد ولی هزینه آن بالاتر از سایر روشها بوده و بدلیل تکنیک پیچیده و ظرافتهای خاصی که در انجام موفقیت آمیز آن وجود دارد،نیاز به دانش و تجربه بالای کادر پزشکی و پرستاری و رعایت استانداردهای خاص بیمارستانی دارد، در غیر اینصورت نه تنها درمان به موفقیت نمی انجامد بلکه میتواند با خطرات جدی نیز همراه باشد.
  آیا برای همه بیماران می توان یک روش خاص سم زدائی را بکار برد؟
  خیر. با توجه به آنکه بیماران مختلف از جهات متعددی با یکدیگر متفاوت بوده و در عین حال تمایلات متفاوتی برای درمان دارند برای هر بیمار خاص تنها یکی از روشهای سم زدائی بهترین روش می باشد. آگاهی بیمار از مزایا و معایب هر یک از روشهای سم زدایی و تطبیق آنها با خواسته ها و شرایط خود کمک زیادی در تصمیم گیری صحیح جهت تعیین روش مناسب و هماهنگ با نظر پزشک معالج مینماید. در این زمینه بیمار می بایست عواملی چون موفقیت، راحتی، سرعت، هزینه، کیفیت خدمات، رعایت استانداردهای پزشکی و بستری یا سرپایی بودن را مورد توجه قرار دهد. البته پزشک در تشخیص روش مناسب عمدتا” موفقیت روش را مد نظر قرار می دهد (چرا که هدف اصلی مراجعه کننده نیز رسیدن به نتیجه و ترک کامل است) . ممکن است روشی موجود باشد که بسیار راحت و بدون علائم باشد (همچون کپسولهای دست ساز حاوی مخدر موجود در بازار که ندرتا” ممکن است به سم زدایی کامل بینجامند) ولی نهایتا” فرد به سم زدایی کامل نرسد ، در اینصورت چنین روشی بی ارزش خواهد بود.
  روش سم زدائی علامتی چگونه می باشد؟
  این روش حدود ۸ تا ۱۰ روز بطول می انجامد و درطی مدت فوق با استفاده از داروهای غیر مخدر مختلف علائم جسمی بیمار کنترل می گردد. در طی روزهای اول سم زدایی معمولا از داروهای بیشتری استفاده می گردد و پس ازآن داروهای مصرفی کاهش یافته ومعمولا”ظرف مدت ۱۰ روزاغلب آنها قطع می گردند.
  در این روش چنانچه بیمار در طی مدت درمان از ماده مخدر استفاده ننموده باشد داروی نالترکسون معمولا” در روز هفتم برای بیمار شروع میگردد (البته پس از تست مرفین و نالوکسون). در برخی از بیماران علائم ترک با این روش بخوبی کنترل نمی شود و از اینرو محدودیت دارد، ضمن آنکه در برخی از موارد علائم ترک ممکن است بخوبی کنترل شود ولی بدلیل وابستگی روانی بالا ممکن است فرد در طی دوره سم زدایی اقدام به مصرف ماده مخدر نماید که در اینصورت سم زدایی موفق نخواهد بود و اینرو در همه بیماران کاربرد ندارد.
  روش سم زدائی جایگزین چگونه است؟
  این روش حدود ۲ تا ۴ هفته بطول می انجامد و در طی دوره فوق از داروهای مخدریا شبه مخدر(خوراکی یا زیرزبانی) بعنوان جایگزین مخدر مصرفی بیماراستفاده می گردد. داروهای فوق در طی مدت فوق تدریجا” قطع می شوند و معمولا” در هفته سوم پس از انجام تست مرفین و نالوکسون برای بیمار داروی نالترکسون شروع می گردد. کاهش دوز داروهای جایگزین شده بسیار حساس بوده و با توجه به طولانی شدن دوره درمان این روش در برخی از بیماران موفق نبوده و از اینرومحدودیت دارد . این روش چنانچه بدرستی انجام گیرد با علائم جسمی خفیفی همراه می باشد . کپسولهای دست ساز موجود در بازار ( که اغلب بعنوان گیاهی و غیر مخدر معروف می باشند) حاوی مواد مخدر بوده و با این مکانیسم سعی در سم زدائی دارند ولی از آنجائی که ظرافتهای بسیار زیادی در موفقیت این روش وجود دارد اغلب افراد قادر به قطع کپسولهای فوق نبوده و به آنها اعتیاد پیدا می کنند.
  روش سم زدائی فوق سریع چیست؟
  این روش که در زبان انگلیسی Ultra Rapid Opiate Detoxification یا به اختصارURD یا UROD نامیده میشود جدیدترین روش جهت سم زدایی مواد مخدربوده ( البته بهترین روش در همه موارد نمی باشد و در همه موارد امکان پذیر نمی باشد ) و به این ترتیب است که بیمار اغلب به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت در مرکز درمانی بستری گردیده و درطی ۳ تا ۴ ساعت تحت بیهوشی عمومی ( نه خواب عمیق که فوق العاده خطرناک است) در اتاق عمل قرار میگیرد. در طی مدت بیهوشی داروهای ویژه ای برای بیمار تجویز می گردند که منجر به بروز علائم ترک بصورت سریع و فشرده می شوند. (البته بیمار در طی بیهوشی هیچگونه علامت خاصی را احساس نمی نماید).این عمل منجر به ترشح سریع مواد مخدرداخلی بدن گردیده که جایگزین مواد مخدر مصرفی بدن بیمار می گردد و تحمل بدن فرد نسبت به علائم ترک بسیار بالا می رود . در این روش بیماربیشترین شدت علائم جسمی را در طی مدت بیهوشی سپری می نماید .
  بزرگترین مزیت روش سم زدایی فوق سریع نسبت به روشهای دیگر سم زدایی میزان موفقیت آن (در مرحله سم زدایی) می باشد و درصورتیکه بدرستی انجام گیرد میزان موفقیت آن نزدیک به ۱۰۰% است . البته انجام روش سم زدائی فوق سریع نیاز به دانش و تجربه بسیار بالایی دارد ، در غیر اینصورت نه تنها به موفقیت نمی انجامد بلکه می تواند با خطرات و آسیبهای جدی نیز همراه باشد. البته لازم به ذکر است روش فوق در تمامی موارد امکان پذیر نبوده و در صورتیکه بیماری زمینه ای قلبی ، ریوی شدید یا برخی از بیماریهای دیگر وجود داشته باشد نمی توان به آن اقدام نمود. این روش عمدتا” در مواردی کار برد دارد که سم زدایی با روشهای دیگر مقدور نبوده و احتمال شکست بالایی دارند.
  مزایای دیگر این روش نسبت به سایر روشها سرعت بهبودی بالاتر و در اغلب موارد (نه همه موارد) راحتی بیشتر آن است . البته باید در نظر داشت در این روش کلیه علائم در طی مدت بیهوشی از بین نرفته و بطور کلی هیچ روش سم زدایی وجود ندارد که بدون علائم باشد ( و نمی توان انتظار معجزه داشت ) و تبلیغاتی که راجع به این روش می شود که در طی مدت ۴ ساعت کلیه علائم از بین می رود بی پایه و اساس است .
  بزرگترین مشکل در روش سم زدایی فوق سریع ضعف عمومی بدن پس ازمدت بیهوشی است که بطور متوسط ۳ تا ۵ روز ادامه دارد (در برخی موارد کمتر و در برخی موارد بیشتر است ) و با گذشت زمان بهبود می یابد. بجز مسئله ضعف عمومی که در اکثریت بیماران پس از سم زدایی فوق سریع (به درجات مختلف ) مشاهده می گردد، در برخی از بیماران علائم دیگری از قبیل علائم گوارشی ، خمیازه ، درد بدنی ، بیقراری یا بیخوابی نیز به درجات مختلف دیده می شود که جهت کنترل آنها داروهای موثری موجود بوده و علائم فوق اغلب برای بیمار مشکل ساز نمی باشند. شدت و نوع علائم جسمی پس از سم زدایی فوق سریع در افراد مختلف متفاوت بوده و تا حدودی قبل از سم زدایی قابل پیش بینی می باشد.
  پس از انجام سم زدایی فوق سریع (در صورتیکه بدرستی انجام شده باشد) داروی نالترکسون از روز اول برای بیمار شروع گردیده و می بایست روزانه و اغلب بمدت یکسال مصرف شود . یکی از راههای تشخیص اینکه UROD درست انجام شده است یا خیراین است که آیا برای بیمار نالترکسون از روز اول شروع شده است یا خیر. متاسفانه بدلیل پیچیدگیهایی که شروع نالترکسون در این روش دارد در برخی از موارد این دارو در روزهای بعدی برای بیماران شروع می شود که همراه با عوارض و مشکلات عدیده ، عدم تحمل بیمار یا شکست سم زدائی می باشد. یکی از دلایل عمده موفقیت بالای روش فوق سریع شروع نالترکسون از روز اول است ( که اگر نتوان این کار را انجام داد میزان موفقیت سم زدائی بسیار پائین می آید).
  داروی نالترکسون چیست و چه نقشی در درمان دارد؟
  داروی نالترکسون یک داروی ضد مخدربوده و از عود اعتیاد به مواد مخدر پیشگیری می نماید.(البته در کنار مصرف این دارو انجام روان درمانی نیز ضروری است). این دارو در افرادی که اعتیاد دارند قابل استفاده نبوده و همراه با عوارض بسیار شدیدی می باشد و تنها پس از سم زدائی قابل تجویز در بیماران می باشد و بعنوان یک برنامه استاندارد پزشکی لازمست تمامی بیماران پس از پایان سم زدائی ( با هر یک از روشهای موجود) تحت درمان با این دارو بمدت یکسال قرار گیرند.
  اثر نالترکسون به این ترتیب است که در صورتیکه فرد وسوسه زیاد جهت مصرف ماده مخدر داشته و آنرا مصرف نماید از تاثیر ماده مخدر بر روی بدن وی جلوگیری می نماید، که این مسئله اهمیت بسیار زیادی در پیشگیری از عود دارد ، بدلیل آنکه بدنبال عدم تاثیر ماده مخدر بر روی بدن فرد احتمال ادامه مصرف ماده مخدر بسیار پایین می آید و فرد از تلاش بیهوده فوق دست خواهد کشید ( البته در برخی از بیمارانیکه هروئین بر روی نالترکسون مصرف مینمایند بدلیل آنکه هروئین موجود در بازار اغلب همراه با داروهای خواب آور می باشد ممکن است حالات خواب آلودگی بروز نماید، یعنی نالترکسون جزء مخدری هروئین را خنثی مینماید ولی جزء خواب آور آن اثر می نماید که در چنین شرایطی تست ادراری در تشخیص کمک کننده است). در صورتیکه اگر این دارو مصرف نشود کافی است فقط فرد یکبار پس از ترک ماده مخدر استفاده نماید و ماده فوق بر روی بدنش اثر نماید که در اینصورت قطعا این روند ادامه یافته و فرد دچار برگشت اعتیاد می شود. در برخی از موارد در صورتیکه ماده مخدر بر روی نالترکسون مصرف شود امکان بروز علائم و عوارض خفیفی نیز وجود دارد( از جمله حالت تهوع و…..).
  علاوه بر اثر فوق نالترکسون تا حدودی وسوسه و میل به مصرف ماده مخدر را نیز کم می نماید.البته نه به این معنا که این دارو ضد وسوسه یا تنفرزا می باشد و تبلیغاتی که در این زمینه می شود بی پایه و اساس است و راه ایجاد تنفر تنها با روان درمانی می باشد.
  عوارض داروی نالترکسون تا چه حد جدی است؟
  داروی نالترکسون در فردی که مبتلا به اعتیاد به مواد مخدر می باشد علائم بسیار شدید سندرم محرومیت را ایجاد می نماید که کنترل آنها اغلب بسیار دشوار بوده و بعضا با خطرات جدی روبرو می باشد. ولی این دارو در افرادی که سم زدائی شده اند ندرتا عوارضی را در پی دارد که هیچیک جدی نمی باشند. مهمترین عارضه ای که در ارتباط با نالترکسون مطرح می باشد افزایش آنزیمهای کبدی است که بسیار نادر بوده و در عین حال عارضه مهمی نمی باشد، بدلیل اینکه نالترکسون بدون آنکه به سلولها یا بافت کبدی آسیبی برساند سبب افزایش این آنزیمها می گردد و برخلاف بعضی از داروها که هپاتیت و آسیب کبدی به همراه دارند چنین عارضه ای در مورد نالترکسون مطرح نمی باشد.
  افزایش آنزیمهای کبدی با آزمایش خود بطور دوره ای مشخص می گردد و در صورت بروز با قطع دارو به حد طبیعی بازمی گردد. لازم به ذکر است بسیاری از بیماران مبتلا به اعتیاد در زمان مراجعه به درمان آنزیمهای کبدی بالا دارند که پس از اقدام به درمان و شروع نالترکسون آنزیمهای کبدیشان به حد طبیعی بازمی گردد.
  آزمایشات مربوط به اعتیاد به مواد مخدر تا چند روز پس از اقدام سم زدائی منفی می شوند؟
  آزمایشات فوق معمولا از ۲ تا ۱۰ روز پس از قطع مصرف مواد مخدر منفی می شوند . در روش فوق سریع هر چند مواد مخدر از روز اول از سطح سلولهای پاک می گردند ولی از آنجائی که دفع این مواد عمدتا وابسته به دفع کبدی آنها از بدن می باشد این روش تاثیر زیادی در تسریع منفی شدن تستهای آزمایشگاهی فوق ندارد.
  لازم به ذکر است متاسفانه تستهای آزمایشگاهی فوق در برخی موارد منفی یا مثبت کاذب داشته و از اینرو به تنهایی اعتبار زیادی ندارند. مواردی که انگیزه شان از مراجعه به درمان تنها منفی شدن تستهای آزمایشگاهی می باشد متاسفانه پیش آگهی خوبی نداشته و اغلب همراه با عود زود هنگام می باشد و پزشک در این موارد می بایست دقت بیشتری در پذیرش بیمار داشته باشد.
  آیا روش خاصی از سم زدائی وجود دارد که از عود اعتیاد پیشگیری نماید؟
  خیر. درمان اعتیاد بطور کلی به دو بخش درمان وابستگی جسمی (سم زدائی) و درمان وابستگی روانی تقسیم می شود . البته درمان مراحل جزئی تری را نیز شامل می شود ( از جمله مشاوره انگیزشی در ابتدای درمان که حداقل یکساعت بطول می انجامد و….) که در راستای یکی از بخشهای دوگانه فوق می باشند. سم زدائی با هر یک از روشهای علمی فوق الذکر تنها بیمار را از نظر علائم جسمی یا روانی سندرم محرومیت کنترل می نماید وتاثیر مشخصی در درمان وابستگی روانی به تنهایی ندارد. از اینرو روش سم زدائی فوق سریع به تنهایی تاثیر و برتری مشخصی در پیشگیری از عود اعتیاد ندارد و نمی تواند جایگزین مراحل درمانی دیگر در این زمینه شود.
  البته روش سم زدائی فوق سریع از این نظر که داروی نالترکسون سریعتر برای بیماران شروع می گردد و بیماران سریعتر از نظر جسمی بهبود می یابند می تواند به بیماران کمک نماید تا با شرایط بهتر و مطمئنتری بتوانند به درمان و مبارزه با وابستگی روانی خود بپردازند. 

 • درمان اعتیاد به کراک

  کرک (Crack) که گاهی راک (Rock) نیز نامیده میشود، ماده ای محرک است که از تصفیه کوکائین به دست می آید و به اشکال مختلف تدخین (استنشاق دود) میشود.


  اما کراکی که در ایران رایج است از مشتقات هروئین است و در صورتی که بصورت علمی تولید شود از تصفیه هروئین به دست می آید .
  کراک ماده ای بی بو است، مصرف آن راحت است و با یک فندک در هر جایی که باشی می توانی مصرف کنی؛ درست برخلاف مصرف تریاک و یا هروئین است.
  کراک موجود در ایران
  کراک جدیدترین ماده مصرفی بین معتادان ایران است. این ماده شیمیایی خشک که در ترکیب آن به جای کوکائین و هروئین از قرصهای فاسد استفاده می شود.
  این ماده به سبب اینکه فاقد هر گونه بوی نامطبوع و خاص بوده مصرف را راحت کرده و موجب شده روند گرایش افراد به این ماده افزایش یابد.
  جالب است که بدانید تنها سه بار مصرف مقدار بسیار اندکی از کرک موجود در بازار ایران ، اعتیاد به آن را حتمی خواهد کرد و پس از این زمان بسیار کوتاه، شخص را به شدت به خود نیازمند و وابسته میکند.
  در حال حاضر کراک در بین گروهی از جوانان ایران شایع شده و به دومین ماده مصرفی معتادان تبدیل شده است. متأسفانه این شیوع بالا به دلیل تفکر اشتباهی است که در بین جوانان به وجود آمده است . در بین جوانان، این ماده به صورت ماده ای کم خطر با میزان نشئگی بالا معرفی شده و ۹۵درصد از مصرف کنندگان، آن را به اسم روان گردان می شناسند اما پس از شروع به مصرف، مشخص می شود که کراک ماده ای بسیار اعتیادآور است.
  لازم به ذکر است ۹۰درصد از مصرف کنندگان کراک، زیر ۲۴سال هستند. و این ماده در بین دختران نیز رواج یافته است.
  در ایران فشرده کردن هروئین در آزمایشگاه های خانگی ای انجام می شود که هیچ کدام استاندارد نیستند. و هر آزمایشگاهی بسته به نوع امکانات و سلیقه تولیدکننده متفاوت است و تولید کنندگان برای سود بیشتر انواع مواد دیگر (هر نوع داروی آرام بخش و کورتن ) را به این ماده اضافه می کنند . بنابراین عوارض ناشی از مصرف کراک با انواع مختلفش، در هرد فرد می تواند بسیار متفاوت از دیگران باشد.
  کراک های موجود در کشور ایران ۱۵۰ برابر هروئین قدرت تخریبی بر فکر ، مغز و اعصاب دارد و حتی منجر به مرگ های فجیعی می شود.
  کراک در بین جوانان ایران به صورت ماده ای کم خطر با میزان نشئگی بالا معرفی شده و ۹۵ درصد از مصرف کنندگان آن را به اسم روان گردان می شناسند چرا که از نظر کارشناسان سم شناسی کراک در اصل انرژی زا و شادی آور بوده و هیچ گونه اعتیادی را در مصرف کننده به وجود نمی آورد. اما کراکی که در ایران توزیع می شود کراک اصل نبوده و در آزمایشگاه های مخفی و خانگی کشور با فشرده کردن هروئین بدون در نظر گرفتن هرگونه استانداردی تهیه می شود و در برخی موارد نیز از ضایعاتی که نمی توان از آن هروئین خالص به دست آورد کراک تولید می شود. بنابراین خلاف تصور مصرف کنندگان کراک از تبلیغات نوع خارجی نوع ایرانی آن اعتیادآور بوده و طی یک ماه اول مصرف دائم از آن مقدار مصرف به ۳ یا ۴ برابر روز اول مصرف رسیده و تعداد دفعات مصرف روزانه به ۱۰بار در روز افزایش پیدا می کند.
  مشتقات هروئین
  هروئین به چهار گروه تقسیم می شود،
  ۱) گروه اول همان مرفین است یعنی قبل از اینکه عمل استیلازاسیون روی آن انجام گیرد.
  ۲) گروه دوم را هروئین خیابانی با درصد خلوص بین ۳ تا ۷ درصد که به هروئین خاکستری نیز معروف است نام برد و گفت: اغلب معتادان از این نوع هروئین استفاده می کنند که خطر جانی برای مصرف کنندگان در پی دارد.
  ۳) گروه سوم هروئین آزمایشگاهی با درصد خلوص بین ۶۰ تا ۷۰ درصد نام برد که امروزه قاچاقچیان به منظور فریب معتادان و مصرف کنندگان به آن عنوان کراک داده اند. درواقع آنها با این عنوان اعلام نمودند که مصرف کنندگان کراک می تواند سایر مواد را به راحتی ترک نموده و درمان اعتیاد به کراک راحت تر از سایر مواد مخدر می باشد.
  ۴) نوع چهارم هروئین تزریقی با درصد خلوص بالای ۹۵ درصد است که در گذشته به آن اشک خدا گفته می شد و امروزه آن را هروئین کریستال می نامند.
  گفتنی است، کراک که از مشتقات هروئین است میزان وابستگی و مضرات آن به مراتب بیش از مواد مخدر دیگر است.تاریخچه مصرف کرک:
  اعتیاد به کراک ،شیشه و کریستال بسیار شدیدتر و سریع تر از اعتیاد به تریاک، هرویین،موادمخدر دیگر و روانگردانها می باشد و ترک آن بسیار مشکل تر است.
  در هر جامعه ای پس از شیوع مواد اعتیادآور و مشاهده عوارض سوء آن، میل به مصرف آن در افراد کم می شود و در شرایط کنونی نیز هروئین به عنوان ماده مخدر خطرناک و خانمان سوز در جامعه جا افتاده است. بنابراین قاچاقچیان با تغییر رنگ، ظاهر و نام این ماده مخدر سعی در ایجاد بازار فروش کرده اند. تا جایی که با آزمایش بر روی حدود ۳۰ نمونه از کراک های مصرفی با قیمت هر گرم ۲۰ تا ۵۰ هزار تومان مشخص شد این مواد کراک واقعی نبوده، بلکه هروئین است. در حالیکه کراک واقعی نوعی از کوکائین است و قیمتی چندین برابر این رقم را دارد و نام صحیح آن کرک (CRACK ) می باشد،قیمت هر گرم آن حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان و قیمت هر کیلو از آن حدود ۱۵۰ میلیون تومان است که فعلا به صورت محدود در کشور های آمریکائی و توسط افراد مشهور و سرمایه داران بزرگ قابل مصرف می باشد و در آسیا و کشور های دیگر به صورت محدود وجود دارد.
  در این بین نه تنها قاچاقچیان سنتی سعی در نابود کردن نوجوانان و جوانان دارند بلکه تبلیغ موادمخدر صنعتی به سایت های اینترنتی نیز رسیده است و هم اکنون حدود ۱۶ هزار سایت اینترنتی وابسته به عناصر نامشروع ، قاچاقچیان مدرن این مواد هستند.
  کرکی که هم اکنون در ایران مورد استفاده قرار می گیرد و با نام کراک شناخته می شود، واقعی نیست و در حقیقت نوعی هروئین غلیظ شده(هروئین فشرده) است که قیمت آن هم یک دهم قیمت واقعی اش است و چهار تا شش ثانیه پس از مصرف اثراتش شروع می شود. مصرف این ماده از کمترین مقدار توسط فرد در طول یک ماه به ده برابر افزایش پیدا می کند تا جایی که فردی که روزی یکبار مصرف می کرده مجبور است هرچند ساعت یکبار این کار را تکرار کند.
  کراک برخلاف دیگر مواد مخدر بدون بو و مصرف آن بسیار ساده است. حتی اگر این ماده در حضور اعضای خانواده مصرف شود هیچ کس متوجه آن نخواهد شد.
  کوکائین و کراک چی هستند؟
  کوکایین، آلکالوئید اصلی برگ کوکا است که از برگهای بوته ای به نام (Ergthroxglom Coca) بدست می آید، که مرکز اصلی رویش آن آمریکای جنوبی است. کوکایین به عنوان ماده موثر در سالهای ۶۰ ۱۸۵۹ م. از برگ کوکا (تصویر ۱) مجزا و استحصال شد. کراک را نیز از کوکایین تهیه و در اواخر تابستان و اوایل پاییز سال ۱۹۸۵ م. به بازار شهر نیویورک عرضه کردند. کراک خطرناکترین ماده اعتیاد آوری است که تا کنون به بازار آمده و به حدی وابستگی آور است که یک بار مصرف آن، فرد را معتاد می کند. از نظر طبقه بندی فارماکولوژی، محرک سیستم اعصاب مرکزی است.
  کوکایین پودر سفید نرم شفاف کریستالی با طعمی تلخ است که اغلب با پودر تالک، یا ملین ها یا شکر مخلوط می شود و معمولا به صورت استنشاق، تزریقی، خوراکی یا دود کردن و گاهی هم به طریق پاشیدن روی دستگاه تناسلی مصرف می کنند.
  دود معمولی آن برای انفیه و استنشاق ۳۰ تا ۱۰۰ میلی گرم است و ۱۰ تا ۲۵ میلی گرم آن برای تزریق استفاده می گردد. کوکایین بی حس کننده موضعی است و به ندرت برای برخی از اعمال جراحی استفاده می شود.
  نامهای خیابانی آن Coke مخفف کلمه کوکایین (Cocaine)، Candy (شیرینی) ، Nose (بینی) ،Snow (برف) ، Happy (خوشحال، خوشبخت) و Dust (مواد گردی، گرد و خاک) می باشد.
  کراک آسیایی از کوکائین ساخته نشده است. کراک امروزی موجود در کشور ما که در حال تخریب مصرف کنندگان جوانش است، فقط فرمول قوی تری از هروئین است!
  کراک ایرانی خطرناک تر از کراک خارجی !
  در برخی موارد نیز از ضایعاتی که نمی توان از آن هروئین خالص بدست آورد کراک تولید میشود ، این کراک یکی از قویترین مواد مخدر محسوب شده و بشدت اعتیاد ایجاد میکند بطوریکه طی یکماه اول مصرف دائم از آن مقدار مصرف به ۳ یا ۴ برابر روز اول مصرف رسیده و تعداد دفعات مصرف روزانه به ۱۰ بار در روز (تقریبا ً هر ۲ ساعت یکبار) میرسد .
  کراک بسیار کوچک است؛ از نخود کوچکتر. به اندازه یک عدس حتی یک دانه ماش را به نوک سنجاق می چسبانند و همین اندازه می تواند بارها با یک سنجاق داغ دیگر مورد استفاده قرار گیرد.
  این ماده مخدر صنعتی بدلیل نداشتن بو و سهولت استفاده نسبت به سایر مواد مخدر باعث جذب مصرف کنندگان سایر مواد مانند تریاک گردیده است چرا که مصرف کراک به قدری آسان است که فرد در مدت ۵ دقیقه حتی در دستشوئی و با استفاده از فندک و نی یا لوله و سنجاق می تواند آنرا مصرف کند.
  تقریبا هرگونه حالت تحرک و نشاط روحی و جسمی که توسط مواد اعتیاد آور ایجاد شود، با حس بیحالی و لختی همراه خواهد بود و هر چقدر مقدار به اصطلاح “پرواز” شادمانه حاصل از این سوء مصرف، بالاتر باشد، “سقوط” و احساس خماری و افسردگی پس از آن شدیدتر و طولانی تر خواهد بود.
  اعتیاد از همین جا آغاز میشود زیرا نیاز به فرار از این حالت ناگوار، موجب مصرف مجدد کرک شده و پس از برطرف شدن تاثیر اولیه کرک، حالت افسردگی باز میگردد…و این چرخه همچنان ادامه میابد.
  کراک چطور در ایران رواج پیدا کرد؟
  خیلی از معتادان، وقتی به (ساقی) همیشگی خود مراجعه می کردند تا تریاک، هروئین یا مواد مشابه را تهیه کنند، با این جنس تازه مواجه می شدند که قوی، سریع و راحت بود و مهم تر از همه ارزان قیمت بود.
  این مادة جدید به سرعت بازار مصرف را از آن خود کرد و هنوز هم با سرعت در حال پیشروی است. جمعیت مخاطب آن نیز بیشتر در سنین ۲۰ تا ۳۰ سال هستند، هر چند که قسمتی از معتادان قدیمی را هم به خود جذب کرده است.
  روش های گسترش
  جنس جدید معمولا با استفاده از سه روش عمده گسترش پیدا می کند. کراک هم برای رواج بیشتر در میان جوانان از هر سة این روش ها استفاده کرد.
  اول این که کسانی که به هروئین اعتیاد دارند و می خواهند با کمک یک مادة دیگر، آن را ترک کنند، نوع مصرف را تغییر می دهند، در حالی که ماده جایگزین به مراتب خطرناک تر از اولی است.
  دومین روش گسترش، این است که برای تسکین عوارض مواد محرک یا توهم زا که معمولا در پارتی ها مصرف می شوند، می توان از جنس جدید استفاده کرد. این توصیه ای است که بچه های اهل «توهم» به هم می کنند تا سردرد و تنش های ناشی از آن را کاهش دهند. معمولا هم تصور می کنند که اعتیادآور نیست. مشکل این جاست که بلافاصله وابستگی ایجاد می شود، زیرا این مادة جدید، از مواد مشابه اعتیادآورتر است.
  سوم این که غیر از مدل لباس و آرایش مو، مصرف مواد مخدر هم به صورت یک «مد» از کشورهای غربی تقلید می شود. بنابراین اگر ماده ای که در غرب رایج است به ایران بیاید، به جهت حفظ کلاس و کسب پرستیژ، بازار مصرف تضمین شده ای دارد. جوانانی هستند که بنگ و حشیش و تریاک را نشانة عقب ماندگی و کریستال و آیس و اسید را نشانة پیشرفت می دانند.
  جوانانی که سابقة مصرف کراک دارند، آن را به تکه های سفیداب سنتی تشبیه می کنند با ظاهری سنگ مانند ولی متخلخل، سست و سفید رنگ که هیچ بوی خاصی ندارد.
  کراک به صورت تدخینی و تزریقی، مصرف می شود، در مدت بسیار کوتاهی اثر می کند. حتی مراحل تزریق آن هم ساده تر است.
  این ویژگی ها باعث شده کراک در پارتی ها و جمع های دوستانه، بیشتر رواج پیدا کند. دختران هم مصرف کنندة آن هستند و اگرچه به مقدار کمتری نشئه می شوند، ولی وابستگی بیشتری پیدا می کنند. آن ها که به دوستان خود به فرما می زنند استفاده از کراک را بعد از مصرف کریستال یا اسید پیشنهاد می کنند تا اثر محرک را کمتر کند.
  چگونه معتادین به کرک را تشخیص دهیم؟
  از جمله نشانه های اعتیاد به کراک می توان به :تغییرات بارز در شخصیت و رفتار، از دست دادن توجه و تمرکز ، کاهش وزن، ناپدید شدن لوازم قیمتی خانه و نداشتن توضیح قانع کننده برای مقدار پول خرج شده ، رفت و آمد با افراد معتاد، آشفتگی چشمگیر، رفتار کینه توزانه با افراد خانواده و دوستان ،برنامه خواب نامنظم ، بی توجهی به آراستگی ظاهری ، پارانویا شدید (سوء ظن به همه) ،بی قراری و
  یک نشانه ابتدایی سوء مصرف کرک، جدایی ناگهانی جسمی / روحی فرد از کانون خانواده و تغییر رفتار چشمگیر اوست. هرچند بسیاری از نشانه های زیر با مشکلاتی چون اختلالات احساسی یا گذراندن دوران سخت بلوغ مشابه است، اما هرگز نباید احتمال مصرف مواد محرک یا مخدر را از نظر دور داشت :
  تغییرات بارز در شخصیت و رفتار
  از دست دادن توجه و تمرکز
  کاهش وزن
  ناپدید شدن لوازم قیمتی خانه و نداشتن توضیح قانع کننده برای مقدار پول خرج شده
  رفت و آمد با افراد معتاد
  آشفتگی چشمگیر
  رفتار کینه توزانه با افراد خانواده و دوستان
  برنامه خواب نامنظم
  بی توجهی به آراستگی ظاهری
  پارانویا شدید (سوء ظن به همه)
  بی قراری
  اضطراب
  چرا هر روز آمار توزیع و مصرف کرک در جامعه بالاتر می رود ؟
  فروشندگان مواد مخدر علاقه بسیاری به فروش کرک دارند زیرا نه تنها ارزان تر از کوکائین است و راحت تر به فروش میرسد، بلکه مصرف آن هم ساده تر است و به ظاهر چندان “خطرناک” نمیرسد و از طرفی پنهان کردن آن هم ساده است.
  به این ترتیب فروش کرک در شهرهای بزرگ جهان و در مکانهایی مانند میادین شهر، مدارس، فروشگاههای بزرگ و … که پیش از این برای این تجارت مکانهایی بسیار خطرناک محسوب میشدند، به شدت افزایش یافته است.
  اثرات تخریبی مصرف موادی همچون شیشه، کریستال و کراک بین ۱۱۰ تا ۱۴۰ برابر تریاک و هروئین بر روی مغز و اعصاب می باشد.
  کراک شدیدا فرد مصرف کننده را دچار خواب آلودگی «چرت» میکند . مصرف مداوم این ماده مخدر در کوتاه مدت (مدت یکسال ) اثرات مخرب جبران ناپذیری در بدن فرد مصرف کننده اعم از عفونت اجزای داخلی بدن ، پوسیدگی دندانها ، سرطان حنجره و ریه ، نابودی ریه و کبد ایجاد میکند
  مصرف کننده، کراک را چه به طریق استنشاق یا پاشیدن روی توتون و ماری جوانا و چه از راه کشیدن با پیپ استعمال کند، دیگر نمی تواند از مصرف آن خودداری کند و باید پی در پی آن را استعمال نماید. خیلی سریع جذب ریه گشته و به مغز می رسد و حالت تهاجمی به مصرف کننده دست داده، باعث بزرگ شدن قلب، افزایش فشار خون می شود، به گونه ای شدیدتر از کراک پدیدار می گردد. اصولا فردی که کراک مصرف می کند، دیگر بر خود تسلط ندارد و گویا خودی خود را گم کرده است.
  کراک، هروئینی است که تا حد امکان اشباع شده یعنی یک گرم کراک از ۱۰ تا ۱۰۰گرم هروئین ساخته شده ولی قیمت آن هم قیمت هروئین و در بعضی مواقع، به مراتب ارزان تر از هروئین است. اعتیاد آن نسبت به هروئین بسیار شدیدتر و فوری تر و درمان اعتیاد به آن بسیار مشکل تر است.
  کراک ماده مخدر جدیدی است؛ یعنی در واقع با نام جدید معرفی شده. نوجوانان نمی دانند که بدتر از هروئین است بنابراین وحشتی که از هروئین دارند از کراک ندارند و اکثرا خیال می کنند کراک چیزی در حد قرص های روان گردان و اکستازی است. به همین دلیل از مصرف آن وحشت ندارند و این عامل شروع اعتیاد و علت فاجعه است.
  مصرف حتی یک بار کراک اعتیادآور است و این تفاوت اساسی کراک با قرص های اکستازی است که اگرچه در بلندمدت کشنده هستند اما اعتیاد با قدرت بالا ندارند. تبلیغات زیادی که شبانه روزی علیه قرص های اکستازی شده باعث شده که خطر کراک در سایه و پنهان باقی بماند.
  کراک بر خلاف هروئین، تریاک، حشیش و… بدون بوست و مصرف آن بسیار ساده و بدون نیاز به وسایل حجیم و صرف وقت است و فرد می تواند در حمام یا توالت، ظرف کمتر از ۱ الی ۲دقیقه مصرف کند.
  کراک بسیار کوچک است؛ از نخود کوچکتر. به اندازه یک عدس حتی یک دانه ماش را به نوک سنجاق می چسبانند و همین اندازه می تواند بارها با یک سنجاق داغ دیگر مورد استفاده قرار گیرد.
  بنابراین جاسازی آن بسیار ساده و خانواده ها به سادگی نمی توانند آن را کشف کنند؛ چیزی شبیه یک تکه گچ از دیوار کنده شده و به اندازه یک ماش که توجه هیچ کس را جلب نمی کند.
  معتاد به تریاک می تواند سال ها زنده بماند و زندگی عادی داشته باشد؛ حتی کار کند و خانوده اش را سرپرستی کند.حتی معتاد هروئین نیز اگر به طرف تزریق کشیده شود می تواند ۱۰ تا ۲۰سال زنده بماند اما معتادی که ۳ماه بعد از مصرف کراک تا ۳۰کیلو از وزن بدنش کم می شود آیا بیش از ۲سال زنده می ماند؟
  نشانه های هشدار دهنده در هنگام مصرف کراک
  به گفته معتادین به کرک حالات زیر در هنگام برطرف شدن آثار ماده محرک بروز میکنند :
  نگرانی و بیقراری برای تهیه مجدد کرک
  افسردگی شدید
  فقدان انرژی و بی اشتهایی
  بی خوابی
  داشتن احساساتی متناقض از عشق و تنفر نسبت به خود
  اثرات روانی مصرف کرک چیست؟
  شخصی که کرک مصرف میکند به سرعت در حالات و شرایط مختلف روانی در حرکت است که با خوشی و رضایت فراوان و احساس برانگیختگی و هیجان همراه است، سپس با کم شدن اثر این ماده، دلتنگی و افسردگی و متعاقب آن زودرنجی، بی خوابی و پارانویا بر شخص غلبه میکند.
  عوارض اجتماعی کراک:
  در میان افراد معتاد به هر گونه ماده اعتیاد آور، تهیه “مواد” در بسیاری از مواقع از راههای نامشروع و خلاف انجام میگیرد و بسیاری از کسانی که به کرک اعتیاد دارند نیز برای برآمدن از عهده مخارج تهیه مداوم آن به روشهای خلافکارانه دست میزنند.
  راه حل درمان اعتیاد به کراک چیست ؟
  مانند هر ماده مخدر دیگر کراک را هم می توان ترک کرد :
  روش درمان اعتیاد به کراک با متادون است، برای مرحله سم زدایینیز پروتکل های درمانی متفاوتی وجود دارد.
  سه درمان دارویی، سم زدایی فوق سریع URD که درد و خماری ندارد و رفع علائم ترک، درمان رفتاری و شناختی و درمان های اجتماعی و خانوادگی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
  اما اگر فردی واقعا قصد دارد قبل از مرگ از شر این افیون خلاص شود باید بداند که شخص معتاد با آگاهی از مراحل مختلف سم زدایی، دارو درمانی، شرکت در جلسات و این مطلب مهم که درمان اعتیاد، بازگشت به زندگی و تولدی دوباره خواهد بود، به مراکز درمانی معتبر مراجعه نماید. همچنین دوستان و خانواده این افراد باید شرایط ناگوار آنها را درک نموده و در این راه از پشتیبانی او دریغ نورزند تا شخص معتاد بتواند با موفقیت و در زمان کوتاه تری به حالت طبیعی باز گردد.
  والدین مراقب باشید
  مواد مخدر و اعتیاد به آن خطرناکترین پدیده جامعه امروزی بحساب می آید که جز تباهی، نابودی، بیماری، پشیمانی و مرگ چیزی به دنبال نخواهد داشت.
  نتیجه و عاقبت افرادی که به مصرف مواد مخدر رو می آورند باید درس عبرتی برای افراد دیگر بخصوص جوانان باشد تا بخاطر شادی ها، خوشی ها و اثرات زودگذر و تحت تاثیر دوستان ناباب هرگز حتی فکر مصرف آنها را نیز به خود راه ندهند.
  معاشرت با دوستان ناباب، وجود معتاد در خانه، بیکاری، اختلافات خانوادگی و همچنین کنجکاوی از عوامل مصرف مواد مخدر در بین نوجوانان و جوانان ذکر می شود به همین دلیل خانواده باید در مقابل فرزندانشان به سوالات کنجکاوانه آنان با حوصله جواب دهند و دوستانشان را کنترل کنند.
  هچنین مواظب پول توجیبی فرزندانتان باشید. پول توجیبی زیاد در سیگاری شدن نوجوانان تاثیر بسیار زیادی دارد، همچنین قرار گرفتن در جمع دوستان ناباب و نداشتن قدرت «نه» گفتن آنها را به سوی مصرف مواد مخدر می کشاند.
  وقتی نوجوانان به مصرف مواد مخدر روی می آورند پس از مدتی دچار افسردگی شده و خودشان را از دیگران جدا می کنند همین رفتار باعث می شود که محیط مدرسه کم کم برایشان خسته کننده شده و در نهایت از درس و تحصیل ترد می شوند.
  حتی در بسیاری به دلیل اینکه فکر می کنند راهی برای بازگشت ندارند، دست به خودکشی می زنند. 

 • بهترین رژیم برای ترک اعتیاد


  از دیدگاه رفتارشناسی، ترک اعتیاد، خداحافظی با رفتارهای نامناسب است. تغذیه ما وجهی از رفتار روزانه ماست.

   

  از میان نشانه های یک زندگی اعتیادی همانند بی تفاوتی به سر و وضع ظاهری خودمان، یکی هم بی توجهی به غذایی است که می خوریم. بسیار پیش می آید که غذای کمی بخوریم یا حتی غذا خوردن را فراموش کنیم و یا برعکس، به نحوی افراطی، خوراکی هایی بخوریم که ارزش غذایی چندانی ندارند. از اهداف اساسی درمان وابستگی به مواد، ارتقای سطح مسوولیت پذیری بیماران است. رعایت تغذیه متعادل و صحیح، در واقع پذیرش مسوولیت های ما نسبت به بدن خودمان است....
  ظریفی گفته است که: «همه دوست دارند که به بهشت بروند ولی مشکل اینجاست که کسی دوست ندارد بمیرد.» همه ما دوست داریم بدنی قوی و سالم داشته باشیم اما کمتر در مقام ایفای الزامات آن برمی آییم. پرواضح است که سوءمصرف مواد، آثار تخریبی بسیاری بر بدن ما خواهد داشت. اعتیاد به لحاظ عوارضی که بر اعضا و جوارح ما دارد، شبیه سگ است؛ یعنی بعضی اعضا را لیس می زند و برخی دیگر را گاز می گیرد. اما به هر حال، هر چه شدت و مدت وابستگی بیشتر باشد، تخریب بدنی بیشتر است. در واقع اکثر معتادان به درجاتی دچار سوءتغذیه هستند.
  مصایب اعتیاد
  بیماران در زمان مصرف مواد به اشتباه آنها را عامل قدرت و انرژی گرفتن خود می دانند اما در حقیقت این مواد تهی از انرژی هستند. کاهش اشتها، سوءهاضمه و سوءجذب، نقص عملکرد کبد و لوزالعمده، کم کاری روده و نیز عدم دفع مناسب سموم و مواد زاید حاصل از سوخت وساز، از جمله عوارض مصرف مواد است. همچنین مصرف مواد به افزایش دفع و اتلاف برخی مواد ضروری برای بدن می انجامد که ریزمغذی هایی همچون ویتامین ها و املاح معدنی از جمله اند. ریزمغذی ها چاق کننده نیستند اما اشتها را زیاد می کنند و هر چند از متابولیسم آنها مستقیما انرژی تولید نمی شود اما در تولید انرژی برای بدن ما نقش واسطه ای بسیار مهمی را ایفا می کند. ویتامین های گروه B و اسید فولیک از این گروه اند.
  علاوه بر ریزمغذی ها، سوخت وساز درشت مغذی ها (کربوهیدرات ، چربی و پروتئین) نیز که عوامل اصلی تولید انرژی در بدن ما هستند، با اختلال جدی همراه می شود. اینکه در یک برنامه غذایی متعادل توصیه می شود که ۴۵ درصد منابع انرژی از محل مصرف کربوهیدرات، ۳۰ درصد از محل مصرف چربی ها و ۲۵ درصد از طریق مصرف پروتئین تامین شود، نقش و جایگاه درشت مغذی ها را در توانایی برای تحرک و انجام فعالیت های روزانه ما نمایان می سازد.
  برای شناسایی عادت ها
  توصیه می کنم اگر حوصله دارید برای خودتان جدولی تهیه کنید و در آن، آنچه می خورید و محل و موقعیت غذا خوردن و وضعیت روحی خودتان در زمان مصرف غذا و نیز کار دیگری را که در حین غذا خوردن انجام می دهید، یادداشت کنید. این جدول را حداقل برای ۲ تا ۳ روز تکمیل کنید. شاید این روش به شما کمک کند که عادات اشتباه تغذیه ای خود را شناسایی کرده و به تصحیح آنها بپردازید. به عنوان مثال، اگر شما غالبا صبحانه یا ناهار خود را فراموش می کنید و به جبران آن در مواقعی که فرصت پیدا می کنید با تنقلاتی که فاقد ارزش غذایی لاز م اند، خودتان را سیر می کنید، اگر پشت میز کارتان یا حین رانندگی و یا صحبت با تلفن غذا می خورید و اگر زمانی که خوشحال یا عصبانی هستید به خوردن افراطی روی می آورید، بدانید که رفتار تغذیه ای صحیحی نداشته و غذاها را همانند مواد مصرف می کنید. به یاد داشته باشید که عجله کار شیطان است و همچون ترک موفق مواد، تغییر عادات و رفتارهای غذایی ما نیز نیازمند مرور زمان است و به تدریج می توانیم رفتارهای غذایی مطلوب را جایگزین کنیم.
  ۶ توصیه تغذیه ای در ترک اعتیاد
  ۱) برنامه غذایی در دوران ترک وابستگی، باید حاوی مقادیر کافی از ریزمغذی ها و درشت مغذی ها باشد تا بتواند بدن شما را در بازسازی بافت ها و رفع آسیب های وارده یاری رساند. بهتر است علاوه بر ۳ وعده غذای اصلی، از ۲ میان وعده غذایی نیز سود جست. به عبارت دیگر ۵ وعده غذایی سبک تر مهم تر از ۳ وعده غذایی مفصل است. میان وعده های غذایی کمک می کنند اختلاف بین حداقل و حداکثر قندخون در طول روز کاهش یابد؛ چون یکی از عواملی که موجب تغییرات خلق بیمار، احساس افت انرژی و خستگی، تحریک پذیری و عصبانیت در طول روز می شود، نوسان های قندخون است. به طور کلی، در دوران ترک وابستگی، رژیم غذایی پرپروتئین و غنی از کربوهیدرات (قند) مفید خواهد بود.
  ۲) خوردن میوه و سبزیجات تازه و غذاهای حاوی غلات کامل (مثل نان های سبوس دار و برنج سبوس دار) می تواند منابع ویتامینی لازم را برای تان تامین کند. مصرف روزانه یک قرص مولتی ویتامین کافی است و زیاده روی در مصرف ویتامین ها آسیب رسان است.
  ۳) برای رفع یبوست مزمن، مصرف غذاهای حاوی فیبر بالا کمک کننده است. میوه و سبزیجات از این لحاظ موثرند و از بروز عوارضی چون همورویید (بواسیر)، پیشگیری می کنند. مصرف داروها و فرآورده های ملین نیز کمک کننده اند.
  ۴) در مصرف چربی ها محدودیت قایل شوید. هر چند که ۲۵ درصد از کالری غذای ما باید از مصرف چربی ها تامین شود ولی فرهنگ غذایی ما به گونه ای است که معمولا مقادیر به مراتب بیشتر از ۲۵ درصد انرژی روزانه خود را از مصرف چربی ها تامین می کنیم.
  ۵) از مصرف کافئین حتی الامکان اجتناب کنید. به تدریج از روزهای آغازین ترک مواد، مصرف کافئین را کاهش دهید و این روند را تا رسیدن به حداقل میزانی که می توانید ادامه دهید. یادتان باشد که قهوه دم کرده، چای، نوشابه ، کاکائو و شکلات و نسکافه حاوی مقادیری کافئین هستند.
  ۶) مصرف قند و شکر و شیرینی جات نیز می تواند به عنوان یک محرک عمل کند لذا ضرورت دارد مصرف آنها را متناسب با میزان فعالیت فیزیکی خود تنظیم کنید. به علاوه، هنگام تمایل به شیرینی بهتر است میوه های شیرین بخورید. 

 • نه گفتن را برای توصیه مصرف مواد مخدر یاد بگیریم

  اعتیاد
  اعتیاد یعنی « وابستگی به مواد به گونه ای که کاملاً مضر به حال شخص و اجتماع باشد »

   

  و مواد به هر نوع ترکیب شیمیایی

  که باعث تغییر در کار کرد مغز شود گفته می شود ، این تغییر می تواند به صورت هیجان ، افسردگی ، رفتار ناهنجار ، عصبانیت ها یا اختلال در قضاوت باشد .
  گروههای مختلف مواد ( براساس اثرهای ناشی از آن )
  ۱) مواد مخدر ( افیونی )
  ۲) حشیش و ماری جوانا
  ۳) مواد محرک سیستم عصبی
  ۴) مواد کند ساز سیستم عصبی
  ۵) مواد توهم زا
  ۶) مواد استنساقی
  ۷) سیگار و نیکوتین
  ۱) گروه مواد مخدر
  این گروه شامل تمام موادی است که خاصیت منگی ، بی حسی ، بی دردی ، و تخدیر کننده دارند . این مواد می توانند طبیعی یا صنعتی باشند مواد مخدر طبیعی از مشتقات تریاک می باشند ( سوخته ) مورفین ، کدئین و هروئین از ترکیبات نیمه صناعی تریاک و متادون و پتدین جز مواد مخدر صناعی می باشند .
  الف) آثار مصرف مواد مخدر
  ـ مواد مخدر روی مغز تاثیر می گذارد . تفکر را کند کرده و واکنش را آهسته می سازد باعث ایجاد احساس شادی موقت و خیالبافی می گردد .
  ـ مواد مخدر روی بدن تاثیر می گذارد . باعث احساس رخوت و شل شدن عضلات ، ضعیف شدن تنفس ، کاهش ضربان قلب و فشار خون می گردد . کاهش اشتها ، یبوست ، تهوع و استفراغ از تاثیرات آن بر بدن است .
  ـ مواد مخدر باعث مرگ می گردد .
  ـ مواد مخدر به شدت اعتیاد آور است .
  مواد مخدر باعث اختلات جنسی می گردد .
  ـ مواد مخدر باعث تغییرات ظاهری نامناسب می شود رنگ پوست افراد معتاد به مواد مخدر کدر و لب های آنها تیره می شود به مدت سوء تغذیه ناشیب از کاهش اشتها افراد معمولاً دجار کاهش بافت عضلانی و کاهش وزن می شود .
  ـ مواد مخدر باعث اختلالات روانی می گردد . مواد مخدر باعث ایجاد بیماری های افسردگی ، شیدایی و یا مخلوطی از آنها می گردد ، این علائم به صورت تحریک پذیری ، انبساط خلق و افسردگی دیده می شود افراد معتاد دچار اختلالات خواب نیز می گردند .
  ـ معتادان تزریقی به بیماریهای خطرناکی مبتلا می شوند . تزریق مواد مخدر موجب ایجاد بیماری های وخیمی مثل ایدز ، هپاتیت B و هپاتیت C و سایر بیماری ها می شود . این بیماری ها به شرکای جنسی و نوزادان آنها نیز منتقل می شوند . عفونت بافت قلب ، کزاز و عفونت های پوستی و آبسه جلدی در این افراد شایع است .
  ب) علایم مصرف مواد مخدر :
  ـ سرخوشی
  ـ گیجی
  ـ اختلال عملکرد روانی
  ـ کاهش تنفس
  ـ تنگ شدن مردمک چشم
  ـ تهوع و استفراغ
  ج) علائم مسمومیت با مواد مخدر :
  ـ تنفس کم عمق
  ـ مردمک های خیلی کوچک ( ته سنجاقی )
  ـ پوست سرد
  ـ تشنج
  ـ اغما
  ـ مرگ
  د) علائم عدم استفاده از مواد مخدر ( علایم ترک ) در فرد معتاد چنین است :
  ـ درد عضلانی اسکلتی
  ـ لرز ـ بیقراری
  ـ آبریزش بینی و چشم ها
  ـ تعریق ـ اسهال
  ـ به هم خوردن وضع خواب
  ۲) گروه حشیش و ماری جوانا
  این گروه از مواد از زمان های دور مصرف می شده و از گیاه شاهدانه به دست می آید قسمت های مختلف آن برای تهیه موادی که حشیش ، ماری جوانا و روغن از آن جمله هستند ، استفاده می شوند . حشیش را دود کرده یا با روش هایی می خورند . شکل حشیش به صورت ماده ای خمیری و سیاه تا قهوه ای است . ماری جوانا به شکل بوته خرد شده وجود دارد.
  الف) علائم مصرف حشیش و ماری جوانا :
  ـ قرمزی چشم ها
  ـ نبض تند ( ضربان قلب تند )
  ـ افزایش اشتها ، خشکی دهان
  ـ سرگیجه و عدم تعادل
  ـ توهم داتشن و هذیان ( دیدن و شنیدن یا ادراک چیزهایی که وجود ندارد . )
  ـ اضطراب
  ـ اختلال توجه ، تمرکز ، حافظه و قضاوت
  ب) علائم قطع مصرف :
  توجه : در صورت فطع مصرف پس از مصرف دراز مدت ، این علائم پس از چند ساعت ایجاد می گردد.
  و ۴ تا ۵ روز ادامه می یابد .
  ـ تحریک پذیری ، بیقراری و اضطراب
  ـ لرزش دست
  ـ کاهش انرژی
  ـ بی اشتهایی
  ـ میل به مصرف
  ۳) مواد محرک سیتم عصبی
  این مواد دستگاه اعصاب مرکزی را تحریک نموده و سرعت عملکرد آن را زیاد می کنند ( مثل کوکائین و آمفتامین ، اکستا سی و.. )
  انواع کوکائین :
  این مواد از گیاه کوکا بدست می آید . و به صورت پودر سفید بدون بو و تلخ مزه است ، در بیشتر موارد آن را از طریق بینی استنشاق می کنند ، نوع دیگر آن وجود دارد که قابل دود کردن است تزریق آن بسیار نادر ولی فوق العاده خطرناک است . آثار آن سریع بوده و نیم ساعت تا یک ساعت طول می کشد . بنابراین برای حفظ اثر آن مصرف مکرر آن لازم است .
  آمفتامین ها :
  ابتدا برا ی مصارف درمانی ساخته شده اند و در حال حاضر تنها در موارد معدودی در درمان کاربرد دارد . انواع غیر قانونی آن به صورت پودر ، قرص ، کپسول و در رنگ های مختلف در دست است.نام های خیابانی آن کریستال ، یخ ، و سرعت است .
  اکستاسی ـ یک آمفتامین توهم زا است ، به شکل قرص و. کپسول و رنگ های مختلف به صورت غیر قانونی ساخته می شود و به نام های X , و XTC و قرص شادی معرف است . این ماده به صورت خوراکی و اغلب در میهمانی های رقص خاص طولانی مدت و وحشیانه و کلوپ شبانه استفاده می شود .
  علائم مصرف :
  الف) کوکائین :
  ـ چشم قرمز رنگ
  ـ آبریزش
  ـ تغییرات گروه دوستان
  ـ تغییر وضع عقلی یا رفتاری
  ـ بی توجهی ـ افسردگی ـ خستگی
  ـ عدم علاقه به مدرسه ، فامیل و فعالیت های قبلی
  ـ نیاز مکرر به پول ( قرض کردن )
  ب) اکستاسی:
  ـ مشکلاتی در به خاطر آوردن
  ـ عدم هماهنگی و کنترل
  ـ گیج خوردن
  ـ از دست دادن ناگهانی هوشیاری
  افسردگی
  ـ مشکلات خواب
  ج) آمفتامین ها:
  ـ خشکی دهان
  ـ تعریق
  ـ تغییر الگوی خواب
  ـ تغییر الگوی غذا
  ۴) مواد کند ساز سیتم عصبی
  این مواد عموماً عملکرد دستگاه عصبی را کند می سازند و شامل داروهای مسکن خواب آور و الکل می باشند . دیازپام ، فنوباربیتال ـ آلپرازولام ( زاناکس ) لورازپام و … از این گروه می باشند .
  د) علائم مصرف این مواد :
  ـ آرامش و خواب
  ـ ضعف هماهنگی در حرکات
  ـ اشکال قضاوت و تمرکز
  ـ سخنان بریده بریده و تاری دید .
  در صورت عدم مصرف علایم عبارتند از :
  ـ اضطراب ، بی خوابی
  ـ احساس ضعف و تهوع
  ـ افزایش دمای بدن
  ـ آشفتگی روانی
  ـ توهم و تشنج
  ۵) گروه توهم زا :
  این گروه از مواد بر فرآیند های ذهنی افراد تاثیر می گذارند ، شایعترین این مواد که مورد سوء مصرف قرار می گیرند ال . اس دی ( LSD ) می باشد که از یک نوع قارچ به صورت نیمه مصنوعی بدست آوردند . از نظر ظاهری ماده ای سفید رنگ است که معمولاً به صورت قرص موجود است .
  مواد توهم زا روی مغز اثر میگذارد و باعث بروز احساسات غیر واقعی ـ و بی علاقگی به زندگی می گردد .
  ۶) گروه استنشاقی :
  این مواد معمولاً از راه بینی و به وسیله حس بویایی مصرف می شوند . بنزین ـ حلال ها ُواکس و …. از این گروه هستند . که می توانند مورد سوء مصرف قرار گیرند این گروه از مواد نیز باعث آسیب زدن به سیستم اعصاب ، قلب ، روان و بدن میگردند .
  « نه » گفتن را بیاموزیم .
  همه ما روزی به دنیا آمده ایم . به تدریج رشد کردیم و با حمایت والدین یا دیگر افراد بزرگ شدیم به یاد بیاوریم که والدین مان در هنگام انجام هر کاری مراقب بودند و به یاد آوریم که آنها بسیاری از تصمیمات را تائید یا رد می کردند . اکنون ما تکامل یافته ایم و به تدریج این وظایف را به عهده گرفته ایم . بنابراین چون ما مسئول مراقبت از خودمان شده ایم ما مسئول هستیم که در مواقع مورد نیاز بگوئیم « نه »
  چگونه به مصرف مواد بگوئیم « نه »
  ۱) شرایط را در ک کنید . متوجه باشید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است .
  ۲) در ذهنتان دلایل خود برای « نه » گفتن را مرور کنید . مصرف مواد غیر قانونی است . به مغز و بدن شما آسیب می رساند و د رنهایت شما را گرفتار می نماید .
  ۳) بگوئید « نه » نه گفتن شما در موقعیت صحیح نشان دهنده قدرت شماست .
  ۴) پیشنهاد دیگری بدهید . اگر دوست شماست و می خواهید دوستی تان را ادامه دهید .
  پیشنهادات دیگری برای گذراندن وقت ارایه دهید . ( رفتن به سینما ، پارک ، بازی و ورزش و …. ) اگر طرف مقابل شما به نه گفتن شما احترام نمی گذارد ، دوست شما نیست .
  ۵) از محل بروید . اگر فرد مقابل شما دوست شما نیست یا به پاسخ منفی شما احترام نمی گذارد .و اصرار می کند ، آنجا را ترک کنید .
  توصیه های مفید به دیگران برای ترک اعتیاد
  ـ خطرات و عواقب مصرف مواد را برای او توضیح دهید .
  ـ به او بگوئید که با ترک اعتیاد ، عوارض جسمی ، به زودی بر طرف می شود .
  ـ توضیح دهید به او کمک خواهد شد که با تحمل کمترین مشکلات اعتیاد خود را کنار بگذارد .
  ـ دوستتان را مطمئن کنید که با تصمیم قطعی ، می تواند موفق شود .
  ـ به او یادآوری کنید که هر چه زودتر اقدام کند .
  ـ از او بخواهید از خانواده و نزدیکان کمک بگیرد .
  ـ او را مطمئن سازید که با ترک اعتیاد ، دوستان جدیدی پیدا می کند.
  ـ فرد را به کوشش برای ترک تشویق کنید تا حتی در صورت عدم موفقیت ، قبلی باز هم تلاش کند.
  ـ او را به یکی از مراکز معتبر درمان اعتیاد راهنمایی کنید .

   

 • روزهای بعد از درمان اعتیاد

  بسیاری از شرکت های بیمه گذار هزینه بستری بیمار را در بیمارستان به دلیل ترک مواد مخدر تقبل نمی کنند.

   

  این موضوع یکی ازعلل درمان اعتیاد به صورت سرپایی در مراکز درمان با متادون و یا سایرکلینیک های ترک اعتیاد است. معمولا بیمارانی مانند مورد معرفی شده شماره قبل، زمانی در مراکز درمانی دیگر مانند بیمارستان بستری می شوند که هم زمان از بیماری دیگری نیز رنج می برند و درمان اعتیادشان برای بهبود بیماری همراه ضروری است (مثلا سکته قلبی حاد). درمان این نشانگان در چنین بیماری کار ساده ای نخواهد بود.
  درمان کوتاه مدت و درازمدت
  هدف اولیه در برخورد با این گونه بیماران، درمان بیماری حاد و ثابت نمودن وضعیت فرد دچار نشانگان ترک است. در درمان بیمارانی که علاوه بر یک بیماری حاد، علایم ترک را نیز نشان می دهند و تمایلی برای درمان درازمدت اعتیادشان ندارند، معمولا از روش سم زدایی کوتاه مدت تدریجی استفاده می شود. می توان از متادون یا بوپرونورفین برای درمان نشانگان ترک و نیز درمان درازمدت تر اعتیاد بیمار به مواد مخدر، چه در درمانگاه های سرپایی و چه در بیمارستان ها بهره جست.
  غالبا درمان سم زدایی کمتر از ۲ هفته به طول می انجامد و دستورالعمل های متعددی درمورد نحوه انجام آن در دسترس است. تحقیقات اخیر استفاده از بوپرونورفین را به عنوان داروی خط اول درمان نسبت به متادون ارجح می دانند. در صورتی که فرد بیمار دچار نشانگان ترک و بیماری حاد هم زمان، تمایل به ترک دراز مدت مواد مخدر داشته باشد، باید پیشنهاد آغاز درمان نگه دارنده با آگونیست های مجاز مخدر در همان زمان بستری به بیمار ارایه شود. مزیت استفاده از درمان نگه دارنده با آگونیست های مجاز مخدر در کاهش عوارض و مرگ و میر نسبت به روش های سم زدایی به خوبی به اثبات رسیده است.
  اغلب پزشکان می دانند که متادون بدنه فارماکولوژیک اصلی درمان اعتیاد به مواد مخدر است، ولی این دارو تنها برای درمان وابستگی به مواد مخدر در خلال برنامه های ترک اعتیاد مراکز مسوول و یا به هنگام بستری بیماران معتاد در بیمارستان به دلیل مسایل حاد دیگر قابل تجویز است. داروی موثر دیگر، بوپرنورفین است. از این دارو هم در درمان نشانگان ترک و هم به عنوان درمان نگه دارنده در ترک دراز مدت مواد مخدر کاربرد دارد. تجویز بوپرنورفین در مراکز ترک به صورت سرپایی، به کاهش مصرف مواد مخدر و نیز لطمات ناشی از بیماری های جسمی و روحی همراه با اعتیاد منجر شده و افزایش پایبندی بیمار را به ادامه درمان به همراه دارد. بررسی های بالینی نشان داده که پاسخ به درمان بیمارانی که برای مدت بیشتری تحت درمان نگه دارنده با بوپرنورفین قرار می گیرند، نسبت به کسانی که تنها طی دوره کوتاه سم زدایی بوپرنورفین دریافت می کنند، بهتر است.
  همان طور که قبلا در شرح حال بیمار معرفی شده خواندید، اولین تشخیص پزشک معالج در برخورد با وی، نشانگان ترک مواد مخدر بود. حتی زمانی که شک بسیار قوی به حضور این تشخیص وجود دارد، اخذ شرح حال و انجام معاینه فیزیکی کامل و درخواست آزمایش های لازم نباید نادیده گرفته شود. در مورد بیمار ما، حضور درد منتشر شکمی می توانست شک پزشک را به احتمال حضور تشخیص های دیگر برانگیزد، ولی خمیازه کشیدن های مکرر، اشک ریزش، بی قراری و سریع بودن تنفس و ضربان قلب بیمار کاملا با علایم نشانگان ترک هم خوانی داشت.
  حساس نبودن شکم بیمار در معاینه بالینی نیز به نفع همین تشخیص بود. اگرچه به نظر نگارنده، حتی اگر نشانگان ترک، تنها عارضه نیازمند درمان بیمار به شمار می آمد، تجویز ابتدایی مورفین وریدی، انتخاب مناسبی برای این کار نبود. روش مناسب تر می توانست شامل درمان سم زدایی با استفاده از بوپرنورفین یا متادون و تبدیل آن به درمان دراز مدت نگه دارنده با هر یک از این دو دارو باشد. هرچند به علت دل درد با منشا ناشناخته بیمار، تجویز مورفین وریدی نیز قابل توجیه است. به علاوه، تجویز بوپرنورفین برای بیماری که احتمال دارد نیاز به جراحی پیدا کند، ممکن است درمان های ضددرد جراحی را با مشکل مواجه سازد. این دارو یک آگونیست نسبی مخدر است و به شدت به رسپتورهای اوپیوئید متصل می شود، لذا مقادیر معمول داروهای مسکنی که در جراحی به کار می روند، قادر به جدا کردن آن از رسپتورها نبوده و در نتیجه ممکن است پاسخ ضد درد مطلوب در بیمار ایجاد نشود.
  ادامه ماجرا
  با وجود افزایش مقدار متادون، دل درد بیمار قطع نشده، شدیدتر شد. در طول شب با پزشک کشیک تماس گرفته شد. پرستار به وی گفت که بیمار درخواست می کند برای تسکین دردش داروی قوی تری دریافت نماید. پزشک کشیک تصور نمود که یا بیمار با تظاهر به تشدید علایم، به دنبال دریافت مخدر است و یا متادون دریافتی برایش کافی نبوده است. او نیز به جای ارزیابی مجدد بیمار، میزان متادون بیمار را اضافه نمود، ولی در طی شب باز هم دل درد و تاکیکاردی وی ادامه یافت.
  صبح روز بعد درد و تاکیکاردی بیمار بسیار شدت یافت و دچار افت فشارخون شد که به شدت مطرح کننده عفونت احتمالی بود. برای بیمار درخواست سی تی اسکن شکم داده شد وتزریق مایعات وریدی فراوان آغاز گردید. در تصویر برداری انجام شده، سوراخ شدگی روده بزرگ احتمالا به دنبال دیورتیکولیت دیده می شد. با مشخص شدن تشخیص، بیمار تحت عمل جراحی موفقیت آمیز برداشت روده بزرگ قرار گرفت و ۲ هفته بعد از بیمارستان مرخص شد.
  بدتر شدن وضعیت بیمار به وجود درمان با آگونیست های مخدر باید شک به وجود عارضه ای دیگر را برای پزشکان ایجاد می نمود. متاسفانه ذهنیت موجود در مورد بیماران دچار اعتیاد، در بسیاری از مواقع باعث تشخیص نادرست و یا دیرهنگام بیماری این افراد می شود. در مورد این مطلب که پیش داوری ذهنی منفی در مورد بیماران دچار اعتیاد، به تشخیص دیرهنگام و یا نادرست بیماری منجر شده و عاقبت بیمار را به مخاطره می اندازد، اتفاق نظر وجود دارد.
  با در نظر گرفتن اثرات بی شمار اعتیاد بر مبتلایان به این عارضه وجامعه آنان و نیز موجود بودن درمان های موثری که اثر بخشی آنان در درمان این عارضه به اثبات رسیده، جای بسی تاسف است که پزشکان در جهت غربالگری، شناسایی و درمان مناسب این بیماری اقدام نمی کنند. چگونه می توان مطمئن شد که بیماران دچار وابستگی به الکل یا مواد مخدر، خدمات بهداشتی درمانی با کیفیت و برابر با سایر بیماران عادی دریافت می کنند؟ اولین گام در راه رسیدن به این مطلوب، باور این نکته است که اعتیاد یک بیماری مزمن است و درمان آن نیازمند زمان و حوصله بسیار. بهبود سطح آموزشی در مورد بیماری سوء مصرف مواد برای دانشجویان و پزشکان شاغل نیز می تواند به ارتقای کیفیت ارایه خدمات منجر شود. بیمارستان ها و سایر مراکزبهداشتی ـ درمانی نیز باید با ایجاد ساختارهای کارآمد، زمینه را برای درمان موثر اعتیاد به مواد مخدر و نیز نشانگان ترک آن فراهم سازند. 

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

خبرنامه

ارتباط با ما

آدرس : خیابان 20 متری فلاح - روبروی مسجد جامع ابوذر - طبقه 2 - درمانگاه داریوش - کلینیک ترک اعتیاد پردیس

تلفن :55704427 -55134200 -09123072165

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Top of Page